Kun lukee näitä joulunarinoita niin tulee oma äiti mieleen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "akka"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

"akka"

Vieras
Vitullinen stressi, joka kolo kuurattiin hiki päässä kämpästä ja yökaudet valvottiin ja valmisteltiin ja sitten jouluaattona söi seisaaltaan pikaisesti hotkien kun ei ehtinyt istualta syödä ja sitten tiskit tiskaamaan. Lopun joulun se istukin ja valitti kuinka raskasta on, marttyyrinroolia vetäen.
Täällä jo palstamammat tietää etukäteen että lahjat on perseestä, jos niitä nyt ylipäätään on varaa ostella, sukulaiset, varsinkin appivanhemmat on saatanasta, äijät ja kakarat kipeinä ja kyllä ahdistaa.
 
Juup. Mun äitini veti marttyyrina koko joulunodotuksen ja se huipentui aattoon, kukaan ei sitä saanut auttaa ja itse se väänsi kaiken yömyöhään. Sitten kireenä aatto-aamuna jo alkoi mätkättämään stressiään ja kuinka kaikki pitää itte tehdä, faija vetikin sitten pään täyteen kun ei jaksanut kuunnella ja illalla 'rennosti' lenteli lahjat ja vähän muutakin plus helvatanmoinen riita ja huuto. Että perkeleen hyvää ja rauhallista joulua vaan.

Meillä tehdään ihan kaikki todellakin toisin, sattuneesta syystä.
 
Onneksi en ole tuollainen vaan osaan ottaa rennosti! Tänä vuonna ollaan ekaa kertaa ihan oman perheen kesken joulu ja voidaan vaikka syödä kertakäyttöastioista niin ei tarvi edes astianpesukonetta täyttää ruuan jlkeen :)
 
oli pakko tykätä alotusviestistä :D pahoitteluni toki äitisi asenteesta jouluun..

me ollaan kaikki sisarukset keskenämme sovittu että lahjoja ei osteta, että lapsille vaan ja yhdet per nokka ostaa jokainen ettei sitä rahaa syynätä turhaan kaiken näköseen hilavitkuttimeen. jouluvalmisteluissa äitini ei onneksi ole marttyyri, syökin istualtaan juhlapöydässä :D rennoin rantein joulu "suoritetaan" loppuun asti, en ole edes lahjoja vielä käynyt ostamassa, suunnitelmat on kyllä jo valmiina.. en ole koskaan ollut epäkiitollinen lahjoista, ohan sitä joskus saatu ei niin käytännöllistä mutta en viitsi muiden mieltä sellasella tiedolla pahoittaa.

että hyvää ja stressitöntä joulun odotusta vaan kaikille !
 
En ole ensimmäistäkään lahjaa vielä ostanut, huomenna teen pikasiivouksen minkä aina teen muutenkin kerran viikossa ja sit olenkin töissä vielä aatonaattonakin iltakuuteen ja hyvin meinaan ehtiä enkä stressaa mistään.
Joka joulu vaan ne lapsuusmuistot tulee pintaan, varsinkin tätä palstaa lukiessa on niinkuin olis omia äitiäni joka paikassa...
 

Yhteistyössä