Kuluttajan oikeudet ja vastuu huonekalukaupoissa..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Ostimme 1kk sitten mangopuusta valmistetun tietokonepöydän.

Nyt olemme huomanneet, että pöydälle ei voi asettaa esim. lasia, vedestä jää rengas pöytään jota ei saa millään pois. Myyjäliikkeestä sanottiin nyt kun sinne soitin, että pöytää pitää vahata säännöllisesti mehiläisvahalla, eikä siinä kannata pitää lasia paljaaltaan. Eikö tällainen asia olisi pitänyt sanoa jo ostotilanteessa? Pöydän pinnoite myöskin kuluu, hiiren kohdalta pöytä on kulunut vaaleammaksi kuin muualta. Kysymys kuuluukin, kenen on vastuu? olisiko minun ostajana pitänyt osata ottaa näistä asioista selvää etukäteen, ja onko sallittavaa että pöytä näin kuluu?
 
Minusta hoito-ohjeet olisi kyllä hyvä antaa mukaan. Toisaalta kai kuluttajankin pitäisi olla edes hiukan perillä eri pintakäsittelyvaihtoehdoista (lakattu/vahattu/öljytty jne). Hankala tilanne!
 
Ei tuo ole kulumista. Se on puulaadun ominaisuus. Sama kuin puutarhakalusteissa. Niihin jää myös jälkiä laseista ja ne vaalenevat itsestään ja ne pitää käsitellä säännöllisesti. Ne eivät ole lakattuja. Tässä tulee kuluttajan oma tietous vastaan. Koivu on kovempaa kuin mänty jne. Ja aina voi kysyä hoito-ohjeita ja pitäisikin kysyä ennen ostopäätöstä. Hiiren jättämä hankausjälki on myös normaalia, kun puuta ei ole lakattu. Käytä hiirimattoa.
 
kyl toi taitaa mennä omaan piikkiin.
Mutta mikset käytä hiirimattoa? ja mä en pidä millään pöydällä mukia/lasia paljaaltaan. Kyl aina löytyy joku paperi tosta laskupinosta vaikka...
 
Mä ainakin valittaisin kauppaan, että haluan rahani takaisin, koska se ei ole todellakaan normaalia kulumista, jos pöytä kuluu noin herkästi.
Myyjän olisi pitänyt ostotilanteessa informoida, että pinta kuluu herkästi ja olisi pitänyt antaa ohjeet käyttöön.
 
Eli meillä on matto siinä hiiren alla, ilmaisin epäselvästi: hiirimaton alla oleva kohta on hankautunut.

Ollaan nyt pidettykin jotain mukin alla, mutta aluksi ei sitä tajuttu ja jäljethän siitä jo jäi.

Ei kai voi minkään, harmittaa vaan kun ei nyt ihan ilmainenkaan tää pöytä ollut (lähemmäs 300e) ja pinta on tosiaan ilkeen näköinen jo nyt 1kk käytön jälkeen. Hoito-ohjeet tuli kyllä mukana, mutta ei niissä mainittu mitään että pitäisi vahata ja/tai että mitään märkää ei saa laittaa pöydälle. Lukee että voi pyyhkiä kostealla.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras ap:
Hoito-ohjeet tuli kyllä mukana, mutta ei niissä mainittu mitään että pitäisi vahata ja/tai että mitään märkää ei saa laittaa pöydälle. Lukee että voi pyyhkiä kostealla.

No jos tuollainen ohje on tullut, niin sehän on selvästi virheellinen (tai ainakin hyvin vajavainen)! Vaatisin hinnanalennusta tai että saa palauttaa tuotteen.
 

Yhteistyössä