Kukaan maalannut (isoa) seinäpintaa Tikkurilan Y481 Pilvi -sävyllä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja värikartta
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

värikartta

Vieras
En oikein saa selvää siitä väristä. Onko se vaaleanharmaa, taittaako punertavaan sävyyn? Näyttääkö se seinässä miltään vai luuleeko sitä valkoiseksi? Sävykartoissahan on paljon vaaleita sävyjä, jotka vielä paperilla näyttävät värilliseltä mutta seinällä ovat käytännössä valkoisia.

Googlen kuvahakukaan ei oikein avannut asiaa, ko. väristä paljon vähemmän kuvia kuin esim. "kuuluisasta" X487 laasti -sävystä.

Etsin siis vaaleaa harmaata / vaaleaa greigen sävyä, joka ei näytä tunkkaiselta isoina pintoina. Sävy ei saa olla liian beige, toisaalta ei myöskään liian kylmän harmaa. Vaikeaa on. Eteinen on maalattu Tikkurilan X487 laasti sävyllä ja vähän yllätyin kun oletin värin olevan hieman lämpimämpi kuin mitä lopputulos näyttää.
 
Mulla kaikki seinät tuota. Valkoiseltahan se näyttää. Mutta aika sellainen kylmä harmaa, vähän jopa punaiseen taittuu. Olisi pitänyt maalata jollain lämpimämmällä valkoisella, nää on aika kylmät.
 
Kiitos vastauksesta. Sitä vähän pelkäsinkin, että seinällä sävy näyttää vain valkoiselta. Mitähän sitä vielä keksisi? Mietin myös sävyä H497 kaoliini (värikartassa vaaleanharmaa) mutta pelkään että se taittaa vihreään.
 
Etsin siis nimenomaan vaaleaa sävyä, jossa kuitenkin olisi sen verran väriä että erottuu selvästi listoista ja ei näyttäisi pelkästään valkoiselta isona pintana.
 
Sama vastaaja täällä taas huutelee kuin aikaisemmin. :D Mutta kyllähän eri valkoisen sävyt aina vähän erottuu toisistaan. Mulla on ikkunanpokat ja ovet valkoiset ennestään ja kyllä niistä huomaa että on eri sävyä kuin seinien pilvi-maali, mutta valkoiselta ne kaikki näyttävät.
 
Ok, ehkä minun pitää sitten uskoa että sekään sävy ei ole hakemani. Mitähän sitä seuraavaksi keksisi...
Alkaa käydä hinnakkaaksi pienten koemaalipurkkienkin ostaminen, nyt ostettu 5 purkkia eli satanen mennyt niihin. Niistä sentään löytyi eteiseen värit, mutta olohuoneeseen ei.
 

Yhteistyössä