Kuinka usein taaperon ''kuuluu'' pissata?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Aloitettiin kuivaksiopettelu tytön 1v10kk kanssa eilen. Koko päivän oli ilman vaippaa (päikkäreillä ja yöksi laitoin vaipan) ja kaksi vahinkoa kävi, kerran kun sanoi ''potalle'' oli pikkareihin lirahtanut vähän mutta housut eivät kastuneet ja toisen kerran kastui päällimmäisetkin housut (mies tuli just töistä ja tyttö ei varmaan innostukseltaan muistanut koko pottaa).

Tyttö pyytää itse potalle useimmiten, ja välillä kysyn että tarviiko mennä potalle ja jos tyttö sanoo pissa/kakka niin mennään. Eilen tuo kävi pissalla n. puolen tunnin välein. Onko normaalia? Juo päivässä n. litran, ruoan kanssa maitoa ja vettä saa juoda sellaisesta pillipullosta leikkiensä lomassa. Oppiiko lapsi pikkuhiljaa panttaamaan sitä pissaa kauemmin, siis pidättelemään ja ''keräämään'' niin ettei heti tunnu hädältä jos rakossa on puoli desiä pissiä?

Ja eka lapsi on kyseessä, sen varmaan arvaa :)
 
Oppii. Taaperot tekee sellaisia lirauksia jopa vartin välein, vaippaan kun voi pissata koska tahansa. Parissa viikossa oppivat pidättämään pidempiä aikoja ja nopeasti jos opettelu sujuu niin pian potalla voi käydä parin tunnin välein.
 
Tyttö 1 v 2 kk on hereillä olo kuiva eli käy potalla, mutta riippuen leikeistä ja päivästä jne hän käy potalla välillä usein välillä harvoin. Jos on oikein kivat leikit niin käy harvemmin ja sitten välillä taas nautiskelee pottailuista ja oikein tunkee tarpeitaan =) , mutta riippuu niin hetkistä
 
Mutta asiaan varmaan vaikuttaa että tyttö on vaistopissatettu. Ja päivässä menee 1 yövaippa ja ehkä päiväunivaippoja, välillä tyttö nukkuu ilman vaippaakin, varsinkin kesällä nukkui ettei vaipat hiosta niin tälläisen ns."unialustan päällä" joka siten nopeasti imasee pissat jne.
 

Yhteistyössä