Kuinka tarkat ruoka-ajat teidän 5 kk vauvoilla on?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Äitee79
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

Äitee79

Vieras
Meidän 5 kk vielä "harjoittelee" kiinteiden syöntiä. Tai siis syödäänhän me jo niitä noin 4 kerta päivässä, muttei ihan hirveitä määriä tai mitenkään orjallisesti aamupala-lounas-välipala-päivällinen-iltapala -tyyliin.

Nyt kyselenkin, että kun kohta aletaan syömään kiinteitä ihan pääruuaksi, niin kuinka tärkeää on, että kaikki ruokailu tapahtuu aina samaan kelloaikaan? Meillä kun päivä rytmittyy sen mukaan, milloin poika herää. Joskus herää 7 ja joskus 8, niin silloinhan syödään aamupuurokin ihan eri aikoihin ja sen vuoksi muutkin päivän ateriat siirtyy/aikaistuu edelliseen päivään verrattuna.

Ei kai tällä ole varmaan väliä, mutta kunhan kyselen. Tiedän, että joiden vauvat ovat aina kellontarkkoja eli heräävät aina samaan aikaan yms. Mutta meidän pojalla on oma rytmi, mutta rytmi riippuu aina siitä monelta herää.
 
Ei se nyt mitään minuuttipeliä ollut, mutta meillä poika oli siitä helppo tapaus, että sillä oli alusta asti nälkä 3 tunnin välein muulloin, paitsi yökllä nukkui 6 tuntia putkeen. Kyllä mä alusta asti koitin pitää säännölliset ateriarytmit. Siis kun aloitettiin kiinteät, niin ensin maisteltiin lounasaikaan (kasvissoseita) ja välipala-aikaan (hedelmäsoseita). Sit lisättiin toinen kasvissose päivällisaikaan ja lopuksi puurot ensin aamuun ja sitten iltaankin.
 
kyllä meillä oli jotenki säännlliset ruokaajat. siis heitteli tunti mihinki suuntaan. ja ton ikäselle voi antaa vaikka ylimääräsen välipalan tai maitoa jos tulee aikasemmin nälkä.
 
Meillä yleensä tunti heräämisen jälkeen aamumaito.
Sitten klo 10.30-11 sosetta purkillinen (125 g)
Sitten välissä maitoa 1-2 kertaa
Sitten klo 15-16 sosetta purkillinen
Sitten klo 19 puuroa 2 dl
Iltamaito noin klo 21
Lisänä saattaa juoda maitoa ruokailujen välissä. Maitojen juonti ei ole säännöllistä, paitsi aamumaito.
 
Meillä on kohta puolivuotias poika ja kiinteät aloitettiin viikko sitten. Tällä hetkellä annan puuroa aamulla, kun syömme aamupalaa miehen kanssa, samoin illalla. Kasvissosetta on annettu ekojen päiväunien ja rintamaidon jälkeen, hedelmäsosetta toisten päiväunien ja rintamaidon jälkeen. Meilläkään poika ei herää ja nuku aina tunnilleen samaan aikaan, ja päviäunet ovat välillä lyyhyempiä ja välillä pidempiä. Tuntuu, että riittää, kun asiat tapahtuvat suunnilleen samassa järjestyksessä tässä vaiheessa.
 

Yhteistyössä