Kuinka suuri autolaina teillä on?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
0 euroa, käteisellä on ostettu aina. Tosin ekan auton ostin ennakkoperinnöllä, muuten olis tarvinnu ottaa joku 15 000 lainaa. tai itseasiassa en ois kyl sit ostanu yli 3 tonnii maksavaa autoa.
 
Tällä hetkellä on 0€ kun vasta maksoin viimeisen erän.
Auto maksoi alunperin 18900 josta 4000€ maksettiin käsirahaa. Eli siitä jäi 14900 autolainaam teki 315 €/kk ja nyt auto on maksettu. Tulot on vaihdelleet hirmuisesti, mutta itse olin auton ostohetkellä opiskelija ja mies yrittäjä noin 2000 euron tuloilla. Nyt on sitten hyvä auto jota ei tarvi pitkään aikaan vielä (toivottavasti) vaihtaa.
 
Yleensä otettu 10000-12000€ lainaa auton vaihdon yhteydessä. Vaihdetaan siis noin kolmen vuoden välein ja kyseessä siis uusi auto, kokonaishinta reilu 30000€ luokkaa. Tulot lähemmäs 6000€ nettona yhteensä.
 
Vanha ketju, mutta aihe on tietysti ikuinen. Kannattaa ostaa sellainen auto, johon käteisvarat riittävät. Tähän poikkeuksena tilanne, jossa uusi auto on välttämätön tulotason nostamiseksi = uuden, paremman työpaikan takia.
 
Vanha ketju, mutta aihe on tietysti ikuinen. Kannattaa ostaa sellainen auto, johon käteisvarat riittävät. Tähän poikkeuksena tilanne, jossa uusi auto on välttämätön tulotason nostamiseksi = uuden, paremman työpaikan takia.
Mites, jos saat rahoillesi paremman koron sijoitettuna kuin lainan korko on.
Monen auton hinta tipahtaa 30% ensimäisen vuoden jälkeen
 

Yhteistyössä