Kuinka pian antibioottikuuri alkaa vaikuttaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"Vieras"

Vieras
Lapsi sai 5 päivän antibioottikuurin (amorion) korvatulehdukseen. Tämä on ensimmäinen kerta kun on korvatulehdus tuolla lapsella. Ei ollut ilmeisesti kovin paha vielä. Kuinka kauan yleensä kestää että kuuri alkaa vaikuttaa?
 
Amorion on ns. mieto antibiootti, ei auta kaikilla ollenkaan. Toisaalta. muutamassa päivässä se tod.näk paranisi ilman antibioottiakin. ja sit vielä se että suurin osa korvatulehduksista on viruksen aihetttamia, eli antibiootit ei auta ollenkaan. Musta on kalamaa että jotkut syöttää kymmeniä kuureja lapsille, silloin ainakin menee se loppuki vastustuskyky. :(

Anna vaan reilusti särkylääkettä, sekä pronaxenia että panadolia.
 
Itse menin tietämättömänä syöttämään lapselle kevään aikana 7 antibioottikuuria, kunnes korvalääkäri sanoi, ettei ihan pinistä taudeista kannata tulla lääkäriin (lapsella oli pahan kuuloinen yskä ja räkää tuli koko ajan + välillä lämpöä ).

Sama tauti alkoi muutama viikko sitten. Sitkeästi vaan kuunneltiin joka yö lapsen yskimistä, pyyhittiin nenää ja annettiin lääkettä kuumeeseen. Nyt näyttäisi yskä olevan vähenemään päin.

Oikeassa oli korvalääkäri, että itsestään pitäisi ohi mennä.
 
Joo pronaxenia määräsi myös, panadolia ollaan annettu aiemminkin. Voiko siis olla että tulehdus olisi mennyt itsekseenkin ohi? En tiennytkään tuollaista! Onneksi tosiaan ei näytä kamalan kipeältä. Tulehdus vain toisessa korvassa, ja sillä puolella ei voi pötköttää+on kosketusarka, mutta muuten ei näytä haittaavan niin annan varmaan vasta yöksi särkylääkettä jos tarvitsee.
 
Yleensä "toispuoleinen" korvatulehdus on se joka just paraneekin itsestään MUtta koska olet kuurin aloittanut niin se TÄYTYY syödä loppuun Pahinta on jättää ab-kuuri kesken!

"On arvioitu, että jopa suurin osa (noin 70 %) korvatulehduksista paranisi ajan myötä ilman lääkitystä, ja esimerkiksi Hollannissa on tapana jäädä tulehduksen alussa seuraamaan tilannetta ilman suun kautta annettavaa antibioottia.

Suomessakin on viime vuosina keskusteltu vilkkaasti korvatulehduksen hoidosta, onhan se tärkein lasten antibioottihoidon aihe. Tavoitteena luonnollisesti on, että antibioottihoito annetaan vain niille lapsille, jotka siitä hyötyvät. Ongelmana on kuitenkin, että alkuvaiheen löydösten perusteella ei voi luotettavasti erottaa itsestään paranevaa tulehdusta sellaisesta, joka tulee jatkumaan. Toistaiseksi tiedetään, että molemminpuolinen tulehdus ja tulehduksen ilmaantuminen "putkikorvaan" harvoin paranee itsestään."

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=skl00014#s9
 
No tulipa tämäkin asia opittua, jännä että lääkäri vain suoraan määräsi kuurin eikä edes maininnut että voisi parantua itsekseenkin? Toivottavasti ei enää tarvitse lapsen korvatulehduksista kärsiä, mutta jos pitää niin olen sitten viisaampi =)
 

Yhteistyössä