Kuinka paljon lapsillanne on omilla tileillään rahaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja miten muilla
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

miten muilla

Vieras
Kertokaa myös lasten iät? Laitatteko lapsilisät lasten tileille vai meneekö ne heti käyttöön?

Meillä 5 v ja 7 v lapsilla on kummallakin reilu 1000 euroa tileillään. Lapsilisät tulevat minun tililleni.
 
Muutama kymppi kaikilla kolmella. Minä maksan lasten tarvitsemat asiat ja lahjaksi saaduilla rahoilla haluavat ostella kaikenmoista, joten rahaa ei ole kerääntynyt. Kun on ajankohtaista autokoulut ym niin ne maksetaan meidän vanhempien tileiltä, joten siksi ei lapsille suuria summia keräillä.
 
lapset 3v ja 5v, lapsilisät menee lastentileille samoin ukin kuukausirahat ja kaikki muut laitetaan mitä tulee. eikä ole hajuakaan että paljonko niillä tileillä on rahaa, koska kukaan ei saa niistä tiliotteita tai kenelläkään ei ole käyttöoikeutta niihin.
 
Kyllä sinne muutamia tonttuja on kertynyt vuosien varrella. LL:t menee suoriltaan ja välillä siirrellään extraa.
 
En tiedä paljonko tuolla 18v-vuotiaalla tytöllä on, mutta tuskin köyhällä opiskelijalla paljoa on.
17v pojalla noin 300e ( kaikki rahat ovat viime vuoden kesätöistä ansaittuja , (on ollut säästeliäs).
Pienemmillä eiole tilejä, mutta tuolla 13v on noin 50e lompakossa'Pojala tulee huimat 90e joka kuukausi opintotukea tililleen, jote niisät ei säätöjä paljon kerry, kun bussikortin joka maksaa noin 50e maksaa näistä rahoista ja osan lukiokirjoista
11v:llä on varmaan satkun kieppeillä salaisessa piilopaikassaan, lomapkossa pari euroa =)
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
Meillä 7v 3000€, 6v 2600€ ja 1v 800€. Lapsilisät tulee mulle. Säästölippaisiin laitan rahaa. Kaikki saavat isovanhemmiltaan silloin tällöin rahaa, laitan tileille. Saavat rahat käyttöön 18v, sitä ennen tileille ei kajota.
 
Todella vaikea sanoa, on säästötilillä rahat ja menee jotenkin korkojen mukaan, kenelläkään ei ole käyttöoikeutta, lapsi saa rahat kun on 20 vuotias, lapsen ukki laittaa lapselle rahaa. Mutta voin laskea noin suurinpiirtein paljon lapsella tällä hetkellä rahaa on tilillä. Lapsi on nyt 5 vuotias. Jos osasin laskea oikein, niin lapsella on tilillä tällähetkellä noin 8000-9000 euroa
 
Meillä lapsilla on tileillä nyt noin 7000 e (liikaa, pitäisi sijoituksiin pistää, mutta ei ehdi muka). Rahastoissa molemmilla 3000 + 3000 + tuotot tietysti. Saavat opiskelemaan lähtiessään - ennen sitä en edes kerro rahoista. Niitä tulee joka kolmasvuosi aina lisää niin paljon kun vaan lahjoittaa saa, koska isovanhempi on varakas. Näistä rahoista ei tosiaan mitään ostella, vaan ne säästetään kokonaan lasten tuleviin yliopisto-opintoihin ja niiden aikaiseen elämiseen, jotta lainaa ei tarvitsisi ottaa.
 
  • Tykkää
Reactions: Lispetti
Muksu on 4v ja tilillä joku 400, sinne laitetaan rahaa satunnaisesti (myös muut kuin minä ja mies) ja sieltä sit otetaan käyttöön jos tarvii ostaa jotain isompaa. Nyt anoppi oli laittanut muksun tilille tulevan vauvan hankintoja varten jotain, kun sillä ei ole mun tilinumeroa.
 
En tiedä mun kolmen aikuisen lapsen tileistä. Kaikilla on kuitenkin varmaan jokunen tonni, ovat opiskelijoita ja hyvin säästäväisiä, käyvät myös töissä opiskelujen ohella. 16-vuotiaalle laitoin eilen 25 euroa, kun meni kaverinsa luokse bussilla yökylään. Tilillä oli ennestään 1,22 euroa eli kaikki viime kuussa tienatut rahat ovat menneet.10-vuotiaalla näkyi olevan 102 euroa. Lapsilisät menee meillä elämiseen.
 
2v:llä noin 2000€, 1kk ikäisellä kotona odottaa 200€ tilinavausta. Lapsilisät menee vielä toistaiseksi käyttöön, mutta asia tarkistetaan kun molemmat vanhemmat palailevat työelämään. Jos on varaa säästää, niin säästetään.

Omalla tilillä taitaa hetken päästä olla huomattavasti vähemmän... :D
 
Mjaa a, enpä oo just nyt säästötiliä kattellu mutta kyllä sitä siellä on varmaan ihan sopivasti kun lapsilisät menee joko kokonaan tai puoliksi sinne. Puoliksi silloin jos lapsille pitää jotain hankkia.
 
Eilen laitoin 16v pojan tilille 30 ni siellä oli 35€ entiedä onko enää. Pienemmälle laitoin 20€ ja tuskin on enää niin paljoo.

Ei oo varaa säästella. Kaikki menee suoraan elämiseen

lapsilisät menee elämiseen meilläkin, mutta jos lapset saavat synttärirahaa niin tottakai saavat sen itselleen. saaat osaa mitä tahtovat tai laitta säästöön. me maksetan lapsille myös hyvistä koe ja toddistusravosanoista joten heille kerty niistäkin muutama euro vuodessa.
 
Meillä muksuilla 1,5v. ja 4v. on säästötilit, joille vain isovanhemmat laittavat rahaa sekä lapset tyhjentävät omat "possunsa". Juniorilla täälä hetkellä noin 2000€ ja esikolla noin 4500€ tilillänsä. Lapsilisiä ei säästellä..
 
4-vuotiaalla on n. 2000e, 2-vuotiaalla n. 1200. Lapsilisistä menee molemmilla 20e kuussa, loput menee elämiseen. Ostellaan lasten tileiltä heille vähän isompia hankintoja; polkupyöriä, huonekaluja ja sen sellaista.

Me on lähdetty siitä, että kun lapset opiskelee, tuetaan heitä silloin taloudellisesti esim. vuokran maksulla. Ja sitä varten meillä on omat rahastot meidän omissa nimissä. Ainahan sitä toivoo, että omat muksut ovat tolkun ihmisiä tullessaan täysi-ikäisiksi, mutta kaikki eivät sitä kuitenkaan ole. Harmittaisi kyllä, jos lapsi tuhlaisi vaikka juhlimiseen kaikki säästöt, jotka olisi tarkoitettu opiskeluun.
 
Lapset 2, 4 ja 6 vuotiaat ja jokaisella n1000€ ikavuotta kohden kiitos isovanhempien, joilla myos valtakirja tilijen hoitamista varten. Lapsilisat menee elamiseen talla hetkella mutta mahdollisesti tulevaisuudessa yritetaan saastaa osa.
 

Yhteistyössä