Kuinka nopeasti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja liikuntaa?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

liikuntaa?

Vieras
Hei!

Kuinka pian synnytyksen jälkeen olette palanneet takaisin liikuntaharrastusten pariin? Kuntosalille?

Vaunulenkkeilyt aloitin itse viikon jälkeen. Nyt synnytyksestä on kuukausi ja tekisi mieli palailla kuntosalille.

Pitääkö odottaa jälkitarkastukseen saakka? Entä kuinka nopeasti saa juosta/ hyppiä?

Iloista äitienpäivää kaikille!
 
Alota vaan jos hyvältä tuntuu. Pomppimisia kantsii välttää siihen asti et lantiopohjan lihakset on kunnossa (ainakin jälkitarkastukseen oottelisin), samoin vatsalihasliikkeiden kanssa kantsii ootella et palautuuvat ensin.
 
juoksemisen ja hyppimisen suosittelisin jättämään suosista ainakin jälkitarkastukseen varmuuden vuoksi. Tiedän että näin eivät kaikki tee, toisilla tietty palautuminen on erilaista mutta vaikka olis ollu kuinka liikunnallinen ennen odotusta ja sen aikanakin niin silti saattaa lantionpohjan palautuminen olla vielä raakasti kesken. Liialla hätäilyllä saa aikaiseksi sen lantionpohjan laskeuman helposti ja inkontinenssiongelmia. Mieluummin siis maltilla kuin hätäillen koska vahinkoja on sitten vaikea korjata.

Kuntosalilla käymiselle ei ole estettä, kuitenkin vatsalihaksia suosittelen tekemään varovaisesti. Aloita painot varovaisesti, nivelsiteesi ovat vielä tovin löysät odotuksen jälkeen joten liian kovilla painoilla voit saada nivelsiteille hallaa aikaan koska nivelillä ei ole normaalia tukea. Pienet painot, paljon toistoja ja aktivoidan syviä lihaksia. Vatsalihasten välinen rako, linea alban, pitäisi olla sulkeutunut ennenkuin aloittaa dynaamiset vatsalihasliikkeet. (rakoa voi tunnustella selinmakuulla, jalat koukussa, sormenpäällä suoraan navasta alaspäin). Syviä ja staattisia vatsalihasliikkeitä voi tehdä. Muista aktivoida KAIKISSA liikkeissä lantionpohjan lihakset!
 

Yhteistyössä