R
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Hei muistittehan viedä tuotteet kauppaan ja valittaa asiasta kuluttajansuojavaliokuntaan. Tuollaisessa tilanteessa on jo kyseessä rikos kaupan kohdalla. Muista ehdottomasti tälläisessä tilanteessa välittömästi ottaa kuva hampurilaisesta, kuva kuitista jonka sait kaupasta. Päiväyksistä yms. Tuollaiset asiat tulee viedä eteenpäin, koska kauppa on tehnyt rikoksen myytyään liian vanhaa tuotetta.
Nykyisen EU lainsäädännön perusteella, joka tosin on hieman yliliitoiteltua päiväyksiä tulisi noudattaa tasan päivälleen ja loput menee roskiin. Se kohta on hieman liioittelua. Esim. monissa tuotteissa lukee, että parasta ennen, jolloinka se ei edes tarkottaisi viimeistä myyntipäivää. Kyllä suosittelisin, että kaupat myisivät tuotteita, joita on selvästi liikaa hyllyillä jo muutamaa päivää ennen tuotteen vanhenemista jo esim. puoleen hintaan. Ja vielä viimeisessä hädässä viimeisenä päivänä vaikkapa jotain -70 prosenttia. Ruuan roskiin heittäminen on hieman arvelluttavaa toimintaa.
missähän laissa on nuo maininnat?
Kuluttajansuojavaliokunta??? WHAT??? mikä toi on?
kerro toki se lainpykälä, mikä tekee asiasta rikoksen josta kauppa olisi vastuussa?
joo, ja sorry otsikko, ei naurata AP:n kirjotus, huoli on varmasti kova et sairastuuko lapsi syötyään vanhentunutta ruokaa, toivottavasti ei.
missähän laissa on nuo maininnat?
Kuluttajansuojavaliokunta??? WHAT??? mikä toi on?
kerro toki se lainpykälä, mikä tekee asiasta rikoksen josta kauppa olisi vastuussa?
joo, ja sorry otsikko, ei naurata AP:n kirjotus, huoli on varmasti kova et sairastuuko lapsi syötyään vanhentunutta ruokaa, toivottavasti ei.
tota tota... oot sä nyt iha messis näis asiois? Tää on joko jonku mielest hyvää läppää tai ala-arvone trolli. Kyllähä sen jo ylä-astelainenki ymmärtää ettei kauppa voi myydä tuotetta, jonka parasta ennen käyttöpäivä (puhumattakaan viimesest käyttöpv) on menny kolme viikkoo sitte? Se todellakin on rikos, mutta niin paljoo en oo tota lakii opiskellu et tästä osaisin sulle jotai pykälii heitellä. Sama asia et ruokakauppa myy vanhaa safkaa ku esim. et tavarantoimittaja tois rikkinäisii tuotteit.
Ilmankos tääl suomes kaupat kusettaa, ku puolet ei tajuu omist oikeuksistaa mitää.
Etkö sä koskaa oo kuullu kuluttajasuojalautakunnasta???? Mihinkäs sä aattelit asiasta valittaa jos ostat uudet kengät, joista lähtee pohja viikon jälkee normikävelyllä irti, ja mahtava urheilukaupan omistaja väittää et oot käsitelly niit asiaankuulumattomalla tavalla, vastaus: KULUTTAJASUOJAVALIOKUNTA. Nimensä mukasesti kuluttajien suojaksi.
[QUOTE="a p";25246393]
Mä oon niin raivoissaan, ettei tosikaan.
[QUOTE="a p";25246393]
Mä oon niin raivoissaan, ettei tosikaan.
[QUOTE="a p";25246299]Eikö kukaan tiedä?
Ostettiin kaupasta hampurilaisia ja yhden päiväys oli menny umpeen KOLME KUUKAUTTA SITTEN! Lapsi lämmitti sen ja haukkas monta kertaa ennenku totes, että tää on kyllä niin pahaa, ettei voi syödä. Rupesin sit tarkistamaan niin huomasin ton päiväyksen!! Kaupassaki tarkistin, ja siinä oli päiväys 28.12 mutta ostin niitä 5kpl enkä jokaisen päiväystä kattonu erikseen.