kova alavatsakipu?!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kristen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Kristen

Aktiivinen jäsen
19.07.2009
2 868
0
36
Mistä voi johtua??
Sunnuntaina kävin jo samasta syystä päivystyksessä; kipu oli aaltoilevaa, välillä koveni, välillä helpotti, mutta paineen tunne oli kuitenkin kokoajan kova. Ultrasivat ja ottivat raskaustestin. r-testi ole nega ja kohdunsuulla luultavasti kysta. Muuta eivät sanoneet, ainiin crp oli alle 8.
Tähän asti pysynyt samanlaisena, mutta tänään koventunut. Jos jotakin yrittää tehdä (siivota, pyykkejä laittaa yms.) kipu vain pahenee, huilatessa se jonkin verran helpottaa, mutta paineen tunne on edelleen. Kipu alkaa jo olla vähän liian kovaa. sunnuntaina tuntui enemmän vasemmalla puolella, tänään ehkä hitusen enemmän oikealla puolella, mutta perjaatteessa koko alavatsalla.

Apuva, mistä johtuu???

p.s. olen kyllä menossa päivystykseen, kolmeksi sain ajan, mutta haluan vähän ajatuksia mitä odottaa...
 
Alkuperäinen kirjoittaja Kristen:
Tää kipu säteilee jollakin tavalla myös selän puolelle, tai ainakin kylkeen

Mulla on nyt toista päivää aika samantyyppistä, tosin koskee vain oikealla puolelle. Mutta mulla on kyllä ovis. Toivottavasti lääkärissä selviää jotain! :)
 

Similar threads

Yhteistyössä