Koulukyydityksen pituus määritelmä kunta kohtaista??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vihainen!!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vihainen!!

Vieras
Miksi ihmeessä koulu/ eskari kyyditys on kunta kohtaista, luulisi että se olisi laissa sama kaikilla???
Useassa kunnassa eskarilaisen oikeuttava kyyditys on 2km, mutta meidänpä kunnassa 3 km, meillä kun muutama satametriä vaille, niin joutuuko todella eskarilainen kulkemaan, lähes 6km päivässä + omat viemiset, pois tulo, haku ja pois tulo, melkein 12 km (äiti+ pikkuvauva)

Siis haimme lähempänä olevaan, mutta emme pääse siihen
ei hitto................
 
tässä on vielä se hauskuus että lapsi on ollut jo kaksi vuotta tuossa lähipäiväkodissa, ja nyt se niin kuin potkaistaan pois ....... ja nimen omaan haimme lähipäiväkotiin.
Lapsi on loppuvuoden lapsi joten ehdottomasti mielestäni tarvitsee esikoulu opetusta ennen kouluun siirtymistä..
 
Tää on tätä. Moni vie pienten kans eskaria ees taas tuola ihan joka päivä. Tänäänkin ja huomennakin. Niin minäkin vein viime vuonna. Ei suoraan sanoen tullut mieleenkään, että meidän pitää saada lapselle kyyti. Oletin ja oletan edelleen, että totta kai vien ja haen, koska olen kotona ja kyseisen eskarilaisen vanhempi.
 
En vaan käsitä, että lompsutetaan lähes 3 km- silloin 5v, niin kävelee ainakin tunnin ja sama tunti takasin, eli 5V kävelee päivässä 2h jotta pääsee eskariin,,, siis oikeesti.....
 
No et varmaan ole ainoa samassa tilanteessa oleva. Meillä oli niin hassusti, että naapurilla matkaa tuli 2,9 kilsaa, meillä vähän reilu 3. Naapuri sitten kuskasi poikaansa päivittäin eskariin, meillä pääsi taksikyydillä... Eikö teillä oo autoa?
 
Meillä on eskarilaisilla rajana 5km. Joten kävelemään joutuu tai sitten ostamme itse hänelle lipun bussiin. Ekaluokkalaisella oli viime syksynä kuljetusrajana 3km ja nyt oletin, että eskarissa on 2km, mutta ovat tainneet "hieman" nostaa tuota kilometri rajaa täällä meillä. :( Meillä siis kouluun matkaa 3km.
 
[QUOTE="vihainen";23419743]En vaan käsitä, että lompsutetaan lähes 3 km- silloin 5v, niin kävelee ainakin tunnin ja sama tunti takasin, eli 5V kävelee päivässä 2h jotta pääsee eskariin,,, siis oikeesti.....[/QUOTE]

Meillä oli talvella pulkka, kesällä fillari. Pienet matkusti pyörän peräkärryssä ja eskarilainen ajoi pyörällään. Välillä tuplarattaissa seisomalauta, jossa levähteli.

Keksi jotain, älä oleta, että saat mitään apuja. Kulkeeko joku muu eskarilainen samalta suunnalta?
 
No et varmaan ole ainoa samassa tilanteessa oleva. Meillä oli niin hassusti, että naapurilla matkaa tuli 2,9 kilsaa, meillä vähän reilu 3. Naapuri sitten kuskasi poikaansa päivittäin eskariin, meillä pääsi taksikyydillä... Eikö teillä oo autoa?

Lisäys vielä, että meidän lapsi joutus kuitenkaan kävelemään taksia odottamaan sen verran matkaa, että naapurin pojalle tuli kuitenkin pidempi... Jos joku ymmärtää, mitä tarkoitan :D
 
myös koululaisen bussilippuun... Itsekin olen kauhistellut, että pitäiskö ekaluokkalaisen osata kulkea se 5 kilometriä tosiaan kävellen suuntaansa, jos jää pikkuisen siis vajaaksi tosta 5 kilometristä... Etelässä raja on 3 kilometriä...
 
[QUOTE="Jolanda";23419818]myös koululaisen bussilippuun... Itsekin olen kauhistellut, että pitäiskö ekaluokkalaisen osata kulkea se 5 kilometriä tosiaan kävellen suuntaansa, jos jää pikkuisen siis vajaaksi tosta 5 kilometristä... Etelässä raja on 3 kilometriä...[/QUOTE]

No me asutaan Turun lähistöllä ja 5 kilsaa se on raja täälläkin.... Ja kyllä meillä on ekalta lähtien muksu kulkenut 3,5 kilsaa suuntaansa joko kävelten tai pyörällä.
 
Laitatteko tosiaan eskarin tai ekaluokkalaisen kulkemaan ominpäin kouluun? Aika rohkeaa, eikö ole tarkoitus, että vanhemmat vie ja hakee ja jos ovat töissä, niin aamu- ja iltapäivähoito kuuluu lapselle.
 
Meidämpä kunnassa tulee automaattinen hylkäys eskarilaisen kuljetusille, matkasta rippumatta. Vastauksena on, että eskari on vapaaehtoinen, joten kuljetusta ei tipu.
Toki saat kuljetuksen jos on esim näyttää lääkäriltä lausunto, että lapsen normaalin kehityksen kannalta on syytä lapsi pistää eskariin.
 
Nuo on kurjia tilanteita. Laissahan raja on sama kaikille, eli tuo 5 kilometriä. Jotkut kunnat kuitenkin ovat niin kilttejä, että tarjoavat kyydin lyhemmältäkin matkalta. Mutta lakisääteinen on tuo 5.
 
Meillä eskari ja 4 lk -> 5km. 1-3 lk 3km. Ja muistaakseni 1-2 lk, eskarilaisista puhumattakaan, ei saa tulla pyörällä kouluun. Eskariin tulemme toki kuljettamaan autolla ja jää sitten hoitoonkin päiväkotiin vielä. Mutta 1-2 lk pitäisi sitten muka kävellä tuo meiltä kouluun oleva 2.9km. Hmm.
 
4H kestää eskari /pv, josta kävelyä tulee + 3 h /pv, kyllä tuolla sohjossa vaunujen, vauvan ja 5v kanssa on mukava 3h viettää kävellen , noh eipähän äiti ja tyttö pääse lihomaan =)
Ekalle, tokalle ei saa mennä pyörällä, mutta eskariinko saisi polkea ??
Emme omista kahta autoa, joten kyyditseminen ei onnistu. Busseja ei kulje mailla halmeilla, ja teitäkään ei aurata, kuin satunnaisesti...

Siis 5km löytyy laista, sitä halusinkin tietää, kun tuntuu hassulta, että eri kunnilla eri meininki.
 
Täällä on 3 km raja ja vaarallisilla teillä ei ole rajaa. Täällä myös pääsee kyytiin siitä 2,5 km jos taksi menee ohi ja vanhemmat maksaa noin 100e vuodessa.
 
Meillä eskari ja 4 lk -> 5km. 1-3 lk 3km. Ja muistaakseni 1-2 lk, eskarilaisista puhumattakaan, ei saa tulla pyörällä kouluun. Eskariin tulemme toki kuljettamaan autolla ja jää sitten hoitoonkin päiväkotiin vielä. Mutta 1-2 lk pitäisi sitten muka kävellä tuo meiltä kouluun oleva 2.9km. Hmm.

Mihin tää maailma on oikein mennyt, jos eka-tokaluokkalainen ei jaksa vajaata kolmea kilometriä kävellä vaan sitä pidetään kohtuuttomana? Istuuko teidän lapset kaikki päivät kattomassa videoita ja pelaamassa tietokoneella, vai miten toi on mahdollista? Ei todellakaan ole liikaa yhdellekään muuten koulukuntoiselle tuollainen matka, hyväksi vaan kun saa liikuntaa ja raitista ilmaa. Jossain puolessa tunnissa tuon kävelee normaali 6-9 -vuotias. Ja jos on huono sää, niin sitä varten on keksitty vaatteet.
 
4H kestää eskari /pv, josta kävelyä tulee + 3 h /pv, kyllä tuolla sohjossa vaunujen, vauvan ja 5v kanssa on mukava 3h viettää kävellen , noh eipähän äiti ja tyttö pääse lihomaan =)
Ekalle, tokalle ei saa mennä pyörällä, mutta eskariinko saisi polkea ??
Emme omista kahta autoa, joten kyyditseminen ei onnistu. Busseja ei kulje mailla halmeilla, ja teitäkään ei aurata, kuin satunnaisesti...

Siis 5km löytyy laista, sitä halusinkin tietää, kun tuntuu hassulta, että eri kunnilla eri meininki.

Eskariin ja varmasti ihan mihin tahansa muuallekin saa aivan varmasti polkea, jos on saattaja mukana. Vauva pyöränistuimeen (tai perävaunuun, siellä kulkee eskarikin jos ei jaksa polkea) ja eskarille oma pyörä, niin ei varmasti mitenkään kulu tuohon matkaan yhteensä paljoa enempää kuin 1,5 h päivässä.

Ne lumetkaan ei enää ole maassa kovin kauaa.

Vajaa 6km eskarille tai vajaa 12km aikuiselle kahdessa pätkässä ei myöskään ole mitenkään mainittava matka pyöräillä. Saa tosi rapakunnossa olla, jos tuosta hirveästi rasittuu.
 

Yhteistyössä