kotilapset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja taustalla
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Meillä maalaillaan, piirretään, muovaillaan itse tehdyllä muovailuvahalla( lapsista vahan tekeminen osa hupia), pelataan lauta- ja korttipelejä, luetaan kirjoja ja "opiskellaan" lasten tietokirjoista kaikkea uutta ( äitikin oppii paljon..), jammaillaan musiikkien tahdissa, rakennetaan isoja majoja sisälle, leivotaan, ym. Ulkona keksitään kaikenlaista kivaa; retkeillään lähimetsissä ja tarkkaillaan muuttuvaa luontoa, keskustellaan ja etsitään tietoa kummastuttavista asioista (joihin äiti ei tiedä vastausta..). Talvella parasta on ulkoilu: rakennetaan linnoja, lumihevosia, hahmoja, lyhtyjä, ym. Lasketaan mäkeä, jne.
huonolla kelillä sisäleikit + leffojen katselu, kirjastossa käyminen, uimahallissa käyminen..Lapset tykkäsivät hurjasti vierailusta kasvitieteelliseen puutarhaan, saivat nähdä banaanipuun, ym. muita tuttujen hedelmien kasvupaikkoja.
Seurakunnan perhekerho kokoontuu kerran viikossa, jossa voi tavata lapsia ja äitejä, askarrella ja leikkiä "uusilla leluilla".
Lisäksi kotitöiden tekeminen sujuu kohtuudella yhdessä tai sitten lapsilla on puuhaa esim. ruuan laiton ajaksi.
Puuhaamme kaikkea mukavaa sen kummemmin suunnittelematta, fiilispohjalta. Lapset ovat 4- ja kohta 6-v, joten yhdessä keskustellen ja suunnitellen. Toisinaan, kun äiskälle iskee kova shoppailuinto, niin sitten mennään kaupungille ja syödään jätskit tai käydään eläinkaupassa/ lastentarvikeliikkeessä vierailulla. Äitikin saa sitten "oman osansa" =)
 
MEILLÄ poika 3v4kk ja tyttö 1v9kk. Helmikuussa alkaa uusi äitiysloma. Aloitettiin käymään avoimessa päiväkerhossa kun esikoinen oli 2kk ja siitä asti säännöllisesti ollaan käyty. Lapset tykkää kun niillä on paljon leikkikavereita ja samalla oppivat niitä tärkeitä sosiaalisia valmiuksia, joita suuressa ryhmässä tarvitaan. Äidit saavat tutustua toisiinsa lasten leikkien lomassa ja kysyä kokemuksia muilta äideiltä jos joku painaa mieltä.
Avoimessa käydään n.4 kertaa viikossa (ti-pe) 9-11.30. (Tänään ei ollut kerhoa.)

Sitten esikoinen käy 2 kertaa viikossa 2 tuntia kerrallaan seurakunnan kerhossa. Siellä ei ole äitejä mukana, joten oppii siinäkin itsenäistä/ ryhmätyöskentelyä. Näin ollen on sitten kokemusta ryhmässä toimimisesta ennen esikoulun alkamista.

Sitten on tietysti ihan normaalit ulkoleikit ja harrastukset, joihin kyllä myöskin uppoo energiaa niin lapsilla kun vanhemmilla. :D
 
Olen äplomalla. Lapset 9v, 7v, 4v ja 1,5v.
Piiretään, leikitään, askarellaan, katsotaan elokuvia, käydään ulkona ym. Ainut asia mikä rajoittaa on tämä 1,5kk ikäinen kuopus. Mennään naapuriin leikkimään tai tehdään yhdessä kotihommia.
 
Meillä lapset 5v, 3v ja 2v. Esikoinen käy kerhossa 4 krt viikossa 3 tuntia kerrallaan ja kerran viikossa jumpassa iltaisin. Keskimmäinen käy kerhossa 2 krt viikossa 3 tuntia kerrallaan (isosisko samassa kerhossa). Kuopukselle riittää ihan normaali tohinat.

Meillä ulkoillaan joka päivä säästä riippumatta 2-3 tuntia ja päivätohinat alkaakin olla kerhoilujen ja ulkoilujen jälkeen pulkassa. Siihen päälle ruokailut. Lapset on toistaiseksi isän kanssa kotona ja usein puuhailuihin kuuluu myös jotain askartelua, piirtämistä, lukemista, joskus joku lastenfilmi (rauhoittaa liian villit päivät, kun kuopuksen pitäisi nukkua päikkärit).

Iltaisin (kun tulen itse töistä) lapset usein leikkii (ja nahistelee)keskenään tai naapurin tytön kanssa, käydään suihkussa/saunassa (saavat läträtä kylppärissä), syödään yhdessä, joskus katsovat lastenohjelmat, ja sitten ne tavalliset iltarutiinit hampaanpesuineen ja iltasatuineen.

Päivät on todella hektisiä ja ajoittain myös hyvin kaavoihin kangistuneita, mutta olemme huomanneet, että rutiinit luo turvallisuutta ja esim. ruokailun siirtyminen tunnilla eteenpäin saa melkosta mekkalaa aikaseksi.

Sun tapauksessa alku voi olla joko helppoa (kun vauva nukkuu paljon) tai tavallista hankalampaa (kun esikoinen vaatii yhä enemmän huomiota). Mutta kyllä ne rutiinit ja päiväohjelmat siitä pikkuhiljaa muotoutuu - tärkeintä ettei stressaa vaan ottaa päivän kerrallaan. Mukavaa on myös tapailla muita kotikulmien äitejä lapsineen eli kartoita kaikki avoimet päiväkerhot, perhekahvilat, muskarit jne.
 

Yhteistyössä