kotihäät, jos menemme maistraatissa viikolla naimisiin ja viikonloppuna pidämme juhlat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mam
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mam

Vieras
ystäville kotonamme niin miten kannattaisi tehdä.

1. Vain lähimmille kahvi yms. tilausuus kotona
2. Ystävät ja sukulaiset erikseen. eli kahdet juhlat.


Millaisia ns. kotihäitä teillä ollut? Ei ole tarkoitus hankkia morsiuspukua, saatika kimppua. Olisi vain kiva ja ihana tavata ystäviä ja sukulaisia, juhlistaen meidän häitä samalla. Rennosti. Ei ohjelmaa. Paljon lapsia mukana :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja unensieppaaja:
Menimme perjantaina maistraatissa naimisiin, tilaisuuden jälkeen kahvit ja kakut meillä. Paikalla molempien vanhemmat, mummua ja pappaa. Lauantaina kemut kavereille.

meillä oli juuri noin, paitsi kaverit tuli jo perjantai iltana kun sukulaiset lähti.
 
Meillä oli kotona kahvittelu, eli pientä suolaista ja makeaa tarjottavana. Ihan pienimuotoisesti.
Kutsut laitettiin niin, että ensin iltapäivästä tulivat sukulaiset ja illalla oli vähän rennonpi kahvittelu kavereille. Illalla oli tarjolla myös boolia.
Ohjelmaa ei ollut meilläkään, joten sellainen rento kahvittelu kuvaisi ehkä parhaiten.
Hääpukua ei ollut myöskään, muta koska kesä oli, niin oli kuitenkin mekko päällä ja miehellä suorathousut, kauluspaita ja kraka. Illalla asuakin sitten kevennettiin. Meillä oli hyvä ilma, kaunis, kesäinen päivä, joten vieraat saattoivat istua myös ulkona.
Enpä tiedä mitä muuta osaisin kertoa. Kaikki meni hienosti, ja olimme todella tyytyväisiä, koska emme halunneet pitää mitään isoja häitä. Siskoni meni samoihin aikoihin naimisiin ja piti häät, mielestämme yhdet sille kesälle riitti. Kaikki viihtyivät ja tykkäsivät. Kustannukset olivat kohtuulliset kaikilta osin.
 
Me mennään perjantaina maistraattikeikalle. Kaikki kahvitukset ja juhlinnat pidetään isännän kesäloman aikaan,kun noi työt pitää ukko-kultaani jatkuvasti liikkeellä. Sit on aikaa miettiä eikä tarvi stressata mistään niin kuin nyt kaikkien aikataulutusten kanssa. Sukulaiset kutsutaan ensin ja kaverit myöhemmin illemmalla.
 
Mekin mentiin maistraatissa, illalla kahvit sukulaisille ja ystäville. Tosin piti kutsua ihmisiä eri kellonaikoina koska kaikki ei ois millään mahtunut samaan aikaan kämppään. Kivaa oli paitsi että viimeisenä tulleet kaverit luulivat että kyseessä on ryyppyjuhlat ja alkoivat etsiä kaljaa heti ovesta sisään päästyään.. Meitsillä 3vk laskettuun aikaan ja kahvitarjoilua oli kuitenkin korostettu..
 

Uusimmat

Yhteistyössä