Kolme vuotta ilman shampoota takana. Onko muita? Kokemuksia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Elov.
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

Elov.

Vieras
Kaikennäkösiä aineita tullu kokeiltua tän kolmen vuoden aikana. Suosikit on munan keltuainen ja omenaviinietikka. Hiukset on takapuolen alle ulottuvat ja hyvin oon pärjänny ilman superhyper shampoita ja hoitoaineita.

Olis mielenkiintosta jakaa kokemuksia muiden pitkänlinjan "ekopesijöiden" kanssa!
 
Koetin joskus sitkeäsi olla ilman shampoota puoli vuotta. Ihan kamalaa! Tukka oli rasvainen kuin mikä, paitsi jos soodalla välillä pesin ja etikkaa käytin huuhteluaineena. Mutta ei se päänahka tottunut ja lopettanut rasvantuottoaan, vaikka niin luvattiin.
 
Kyllä mäki ekan vuoden testailin eri juttuja ja töitä sai tehä (harjata paljon).. Tykänny silti tästä enemmän kuin siitä hoitoaineriippuvuudesta.

Kuvaa voin yrittää mut en tie osaanko...
 
Wau, hiuksesi näyttävät hienoilta.Kuinka usein peset hiukset? rasvottuuko?
Itselläni on pitkät hiukset myöskin, käytän ihan shampoota ja hoitoainetta. Joudun pesemään hiukset päivittäin, rasvoittuvat niin nopeasti.
 
Mulla on on puolipitkät hiukset. Hyvässä kunnossa ja on kiiltoa. Leikkautan ainakin 2 kertaa vuodessa. Ei haittaa vaikka pesen joka toinen päivä. Nuorempana pesin joka päivä. Vois kokeilla tuota joku kerta.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
Vielä tosta pesukerroista. Kesäsin ja urheillessa tietty pesen useammin mut vaan vedellä. Ja jos niitä kauheesti päivittäin sukii niin rasvottuvat nopemmin. Harjaaminen myös tosi tärkeetä. Semmonen jännä vaha nois on mitä ei normiaineilla oo ollu ja se tekee hyviä takkuja. Takkuja ollu kyllä ihan yhtälailla ennen tavasilla shampoilla. Nyt pystyy vaan millon tahansa selvittään hiukset kun ennen vaati aina sen hoitoainemuhituksen.
 

Yhteistyössä