kokemuksia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Hartan Skater
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

Hartan Skater

Vieras
Huomenta Ellit!
Olen rv 28 ja aloittanut hankintakauden. Kamalan vaikeeta, on kuin astuisi uuteen maailmaan...ja tämähän on vasta alkua. No, apua pyytelisin: Onko kellään kokemusta Hartan Skater vaunuista? Tai muista kolmipyöräisitä ""joggereista""?
Kaupassa tuntuivat käteviltä ja samalla tukevilta.

Kiitos etukäteen vinkeistä/kokemuksista
 
Heip! Meille ostettiin esikoista varten kyseiset rattaat. Neiti on nyt 2,5v. ja rattaat on ollut aivan loistavat. Toimii kesällä, talvella, sateella ja paisteella. Kinoksissakin kulki helpommin kuin monen muun vankkurit jos ei aura ollut vielä kerennyt käymään. Ei mitään pahaa sanottavaa. Nyt on toinen tulossa syyskuussa ja saa alleen nuo samat vaunut. Ja taas jatkuu meno. ;)
 
Kiitos! Helpotit juuri elämääni vastauksellasi. Siispä maanantaina vaunukauppaan. Hulluksihan tässä meinaa tulla kun yrittää vertailla ja pähkäillä kaikkia eri vaihtoehtoja, vaikka onhan tämä kivaakin!
 
Meillä on todellinen vaunuongelma... Ihan hukassa. Kertoisiko skatereiden onnellinen omistaja vielä, että onko istuinosa pieni? Joskus tuolla liikenteessä olen katsonut, että sen istuinosa on ahtaampi kuin muissa rattaissa ja että isompi lapsi ei saa jalkoja mahtumaan jalkatuelle vaan jalat ovat etupyörän päällä. Miten teillä? Sakterit ovat todella makean näköiset, mutta tuo istuinjuttu huolettaa
 
Heip! Meillä ainakin 2,5 vuotias (92cm) mahtuu loistavasti ratasosaan. Jalkatukea voi säätää ja meillä sitä ei pidetä ihan alas taitettuna. Lapsen jalat toki ylettää renkaaseen jos se niin haluaa. Ei olla koskaan annettu sen jalkojaan renkaaseen laittaa. Likka mahtuu vielä pitkään rattaisiin mutta meillä ne siirtyy vauvan käyttöön syyskuussa. Mittoja en muista enkä näillä helteillä jaksa raahautua kuumaan vaunuvarastoon mittanauhan kanssa. Mitat saa varmasti netistä. Meillä ainakin mahtui autoon paremmin kuin jotkut muut merkit joita mietittiin. Niin joo ja meillä on muuten kovalla kantokopalla joka toimi loistavasti matkasänkynä pienelle. :)
 
ja vinkkiä.... tilatkaa suoraan saksasta! maksaa paljon vähemmän, siis satoja euroja. Itse tilasin tosin eri merkkiset mutta kuitenkin, tulivat vajaassa viikossa kotiovelle ja toimivat hyvin ja hienot on! Ja tuolla nettisivuilla on vielä värejäkin paljon enemmän kuin näissä suomen kaupoissa valittavana.
 
Tilasin netistä Saksasta, toimitus ok, tosin hidasta(pingpong online -jotakin kaupasta). Olleet käytössä nyt tosin vasta viisi viikkoa ja olen ollut tyytyväinen. Tosin kääntyvä etupyörä olisi ollut vielä nastempi kuin kääntymätön (skater s), mutta kun kävin kaupassa tutustumassa vaunuihin, myyjä kertoi, että kääntyvä pyörä on niin uusi juttu, että ei kokemusta vielä Suomen talvenkestävyydestä ja siksi päädyin kääntymättömään. Tietysti takuu ja huoltoasiat on helpompi hoitaa,jos ostaa Suomesta. Kyseiset vaunut eivät myöskään ole mitkään superpienet, kuten kolmipyöräiset eivät välttämättä (renkaat tosi leveät ja pituussuunnassa pitkät), jos on pieni auto - tällöin esim Gessleinin ovat usemmin mahtuvat. Kovakoppa meilläkin ja siitä saa jonkinlaisen jalkapeitteen, vaikka yleensä kovista ei kai saa. Yksi huono puoli tulee mieleen: hankalaa on sen kopan kanssa käytettävän suojapeitteen osalta, kun vetoketjut jäävät tyhmästi kuomun alle (en tiedä, osaanko selittää tarpeeksi selvästi) ja niitä on vaikea avata ja sulkea, kun koppa paikallaan. Parasta on keveys ja ketteryys ko. vaunuissa/rattaissa ja toivottavasti myös tuo pitkä käyttöikä:)
 

Yhteistyössä