kokemuksia kitarisaleikkauksesta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nipsu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Meillä kahdelta lapselta leikattu. Noin neljä tuntia oltiin sairaalassa molempien kanssa. Hyvin meni ja nopeaa toipuivat. =) Toiselle lapselle tuli nukutusaineesta jotain jälkisärkyjä, mutta kipulääkkeet helpotti ja säryt menivät muutamassa päivässä ohi.
 
Meillä pojulta leikattiin juuri viime viikolla putktuksen yhteydessä. Sairaalaan menimme 11.30 ja 4tuntia piti olla sitä ennen syömättä nukutuksen takia. Nukutettiin 12 ja 12.15 koko homma oli ohi. Poika heräsi n.5min kuluttua heräämöön tultuaan ja alkoi heti huutaa että haluaa lähteä jo kotiin. Lapset ovat kuulema yleensä aika kiukkuisia kun heräävät nukutuksesta. Heti sai jäätelöä ja mehua kun oli herännyt kunnolla ja istui äitin sylissä. Kotiin pääsimme klo 15. Ja silloin poika oli kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Yhtään verta ei ole tullut ja seuraavana aamuna meinasi tulla itku kun ei saanutkaan muroja. Pitää vältää 10 päivää karheata ruokaa, mutta meillä vältettiin ehkä 2päivää ja sitten pikkuhiljaa palattiin normaaliin.
 
Myös meillä hyvät kokemukset päiväkirurgisena tehdystä laikkauksesta. Lapsi oli tuolloin 1,5v ja nyt 4 v, kertaakaan ei ole ollut korvatulehdusta leikkauksen jälkeen vaikka nuhaa ja kuumetta kylläkin on ollut. Illalla leikkauksen jälkeen kaveri oli kylläkin kitiseväinen ja viihtyi sylissä. Ruokailun suhteen meille ei annettu erityisiä ohjeita, leikkaus"haava" kun ei kuulemma ole nielussa josta ruoka kulkee.
 

Yhteistyössä