Kokemuksia Kiinan kaupasta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Sari I.
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

Sari I.

Vieras
Onko täällä porukkaa joka on tilannut tavaraa ja vaatetta suoraan Kiinan tehtailta, missä 99% muutenkin nykyään valmistetaan? Siis meinaan esim. aliexpressiä, jossa kiinalaiset kauppiaat kaupittelevat omien tehtaidensa tuotteita? Hinnat on ainakin sikahalvat ja kuljetus Suomeen näyttää olevan melkein jokaisella kauppiaalla ilmainen, tai siis sisältyen hintaan.

Muutama homma silti mietityttää. Lähinnä se, kun tuotteita ei ole CE-hyväksytty, tai no hyväksytty yhtään missään. Onko esim. lelut (puuhapetet jne.) ihan krääsää? Siis että se hajoaa viikossa. Täällä puuhikset maksaa uutena n.19€ ja Kiinassa (kuljetettuna tänne) 6€, mutta onko laatu sama?

Ja toinen mikä kiinnostaa on valokuvataulut. Täällä ne maksaa 60€ ja siellä 6€ omasta kuvasta teetettynä canvas-tauluksi. Onko jollain kokemuksia? Hintaero on niin valtava, että kiinnostaisi tilata lapsen kuvalla olevan taulun tuolta.
 
Kokemuksena se että halpaa on, kotiin asti tulee ja laatu on vaihtelevaa. Mutta puoli ilmainen tuote, niin mulle sen ei tarvikaan olla ikuinen.
Harvemmin tulee kotiin saakka, yleensä joutuu postista hakemaan henkkareiden kera, tulee lappu kotiin, että teille on kirjattu kirjelähetys, vaikka paketista on kyse. Kaikki tilaukset on tainnut perille tulla, joidenkin tulo on kestänyt kauan, linssinsuodattimien uskottiin jääneen matkalle, mutta kyllä nekin sitten lopulta tulivat.

Pikkulasten tavaroita en hankkisi. Murkulle on tilattu vaatteita, mangaan liittyvin koristein. Niiden kanssa ei ole ollut ongelmia, vaikka osa on kai valmistettu vasta tilaamisen jälkeen. Tilatessa valkataan koko ja kuosi, jokunen viikko meni siihen, että sen sai.
 
Elektroniikkaa tilaillut välillä ja laatu vaihtelee tyydyttävän ja huonon välillä.
Esim puhelin laturi lataa puhelinta erittäin hitaasti.
Tuotteet ovat kuitenkin niin halpoja että ei itsellä ole valittamista, tullut aina tilauksesta noin kuukauden päästä suoraan kotiin postilaatikkoon.
 
Harvemmin tulee kotiin saakka, yleensä joutuu postista hakemaan henkkareiden kera, tulee lappu kotiin, että teille on kirjattu kirjelähetys, vaikka paketista on kyse. Kaikki tilaukset on tainnut perille tulla, joidenkin tulo on kestänyt kauan, linssinsuodattimien uskottiin jääneen matkalle, mutta kyllä nekin sitten lopulta tulivat.

Pikkulasten tavaroita en hankkisi. Murkulle on tilattu vaatteita, mangaan liittyvin koristein. Niiden kanssa ei ole ollut ongelmia, vaikka osa on kai valmistettu vasta tilaamisen jälkeen. Tilatessa valkataan koko ja kuosi, jokunen viikko meni siihen, että sen sai.

No aika ei mulle ole ongelma, vaikka menisi pari kuukautta. Kunhan laatu olisi sellaista, ettei tarvitse pelätä tai että se nyt hajoaisi samantien, eli rahat menisi hukkaan. Postista hakeminenkaan ei ole ongelma, kun matkaa on 200m lähimpään postiin. Mutta palautukset lienevät mahdottomia? Vai?
 
En missään nimessä tilaisi mitään lastenvaatteita tai -tarvikkeita! Koska tosiaan kukaan ei seuraa laatua ja turvallisuutta. Välillähän näissä "väärennetään" kaiken maailman sertifikaatteja, joista tehdään vähän erilaisia kuin oikeista sertifikaateista ja valehdellaan että esim. tuotteen turvallisuus muka olisi testattu.

Mutta tosiaan, laatu on vaihtelevaa. Kaikkein halvimmat tuotteet kuitenkin oman kokemukseni mukaan (kokemukset suurimmaksi osaksi vaatteista) ovat suoraan roskiin joutavia. Osa haisee aivan kamalalle > vaikka ne pesee useaan kertaan, ei haju lähde pois. Ei tulisi mieleenkään pistää lapsen päälle sellaisia vaatteita. Osa myös kulahtaa ihan heti, eli laatu on suorassa yhteydessä siihen hintaan.

Taulusta. Itse olen tilannut vain postikortteja Kiinasta. Ne olivat itseasiassa vielä tosi kalliita ihan suomalaisiin hintoihinkin verrattuna. Ja laatu oli aivan paskaa. Jos siis tilaat jonkun taulun 6€(?)lla, niin varaudu siihen että laatu ei ole lähelläkään priimaa. Koskaan ei toki tiedä, voi olla että yllätyt positiivisesti, mutta älä odota liian korkeita, koska muuten joudut pettymään. Joskus saatat Kiinasta tehdä hyvän löydön, mutta totuus on että useimmiten ET sieltä saa mitään laadukasta/turvallista tuotetta pilkkahintaan.
 
Varmaan 100 (ainakin) eri artikkelia tilanneena voisin sanoa, että sääntö on 80/20. Eli 20% on väärennöksiä ja feikkejä. Mutta pakko myöntää, että osin sen jo tietää tilausvaiheessa. Eli että tilaat Messin pelipaidan ja jo kuvasta näkee ettei se aito ole, mutta halpa se on.

Kaikki tulee perille, osassa kyllä kestää. Ei ole hoppujen hommaa tuo Kiinasta tilaaminen. Voit varautua siihen kuukauteen, oli tuote mikä hyvänsä. Halpaa/ilmaista se toki on. Se ei ole niinkuin stockan hullut päivät, että puolella hintaa lähtee... se on enemmän että 1/10 hintaa lähtee. Just tilasin Calvin Kleinin boksereita miehelleni pinkan. Ne oli 1€/kpl siellä ja näyttävät tulleen siltä "oikealta hihnalta", eli Calvin Kleinin tehtaalta ohimyyntinä.
 

Similar threads

Yhteistyössä