Koiranpennun lenkitys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Sanna"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

"Sanna"

Vieras
Minkä pituisia lenkkejä uskaltaa tehdä 12 viikkoa vanhan koiranpennun kanssa? En ole uskaltanut kovin pitkälle mennä ettei rasitu liikaa mutta mikä mahtais olla sopiva määrä?
 
Kiitos vastauksista =) Olen googlettanut aiheesta ja lueskellut koiranhoito-oppaita, muttei mistään löydy selkeää vastausta, sanotaan vaan ettei pentua saa rasittaa liikaa liian pitkillä lenkeillä. Nyt ollaan käyty pari kertaa päivässä vajaan kilometrin pituisilla lenkeillä.
 
Me käydään 3,5 kuukautisen kultsun kanssa pari kertaa päivässä 1-2 kilometrin kävelyllä. Pennun omaan tahtiin. Mukana on myös toinen koiruus, 6-vuotias kultsu myös. Isompi on rauhallinen ja malttaa odottaa jos pentu meinaa jäädä jälkeen. Omalla aidatulla pihalla pentu aa olla muuten halutessaan vapaana ja kyllähän nuo koirat keskenään peuhaavat aika lailla joten pääasiallinen liikunta tulee varmaan siitä. Aluksi opeteltiin hihnassa kulkemista yksin mutta siitä ei meinannut tulla mitään. Kun otettiin vanhempi koira mukaan kävelylle niin tosi nopeasti hoksasi miten pitää mennä ja nyt kulkevat suht nätisti vierekkäin :)
 

Yhteistyössä