Mulla on ns. hyvälaatuisia liikalyöntejä. Sydän lyö jatkuvasti, siis monia kertoja minuutissa ylimääräisiä lyöntejä. Tämä selvitettiin lopulta 24 h kestävällä sydänkäyrämittauksella, jossa minulla oli kannettavat sydänkäyräanturit kiinni itsessäni ja elin muuten normaalia elämää kotona/töissä.
Lääkäritkin olivat hämmästyneitä, liikalyöntejä oli vuorokaudessa noin 30 000. Enkä silti tunne niitä mitenkään, paitsi joskus, jos juon paljon vaikka kahvia. Kofeiini pahentaa niitä ainakin minulla.
Eivät vaikuttaneet kahteen raskauteeni eikä synnytykseen. VAikuttavat lähinnä siihen, että kun pulssi nousee esim juostessa, tulee helposti höntti olo ja pyörryttää.
En ole millään lääkityksellä, ja liikalyöntisyys on luokiteltu minulla synnynnäiseksi ja vaarattomaksi.