Kivunlievityksestä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nimetön
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

Nimetön

Vieras
Laskettu aikani on elokuun lopussa ja olen alkanut pohtia synnytysasioita ja kivunlievitystapoja.

Edellisellä kierroksella reilut neljä vuotta sitten sain epiduraalin. Aluksi supistukset olivat kyllä kipeitä, mutta niiden kanssa pärjäsin ihan OK. Kalvojen puhkaisun jälkeen supistukset olivat HUOMATTAVASTI kipeämpiä ja epiduraali laitettiin ehkä noin puolen tunnin jälkeen siitä. Kivut "tiivistyivät" yhteen sormenpään kokoiseen pisteeseen häpykarvoituksen alueella. Eli niissä ei ollut sen jälkeen mitään kestämistä, piece of cake. Mutta epiduraalin haittapuoli ilmeni ponnistusvaiheessa. En tuntenut minkäänlaista ponnistamisen tarvetta. En tuntenut ollenkaan, missä vauva oli menossa. Eikä ollut aavistustakaan että miten ja mihin suuntaan pitäisi ponnistaa. Kipuja en tuntenut, mutta en kyllä mitään muutakaan. Ponnistusvaihe oli melko pitkä ja imukuppia harkittiin vakavasti, kun vauva oli ollut jo niin pitkään synnytyskanavassa. Ajatus imukupista antoi lisäpotkua ja sain viimein puskettua pojan pihalle.

Tällä kertaa en haluaisi epiduraalia ollenkaan.Ammeeseen haluaisin tällä kertaa päästä, viimeksi niitä ei ollut yhtään vapaana. Vähintään lotraan sitten lämpimässä suihkussa.

Kertokaahan kokemuksianne kivunlievityksestä.
 
Ekalla kertaa sain epiduraalin ja toisen jälkeen tajusin, että se todellakin haittas ponnistamista. Tuli kyllä ponnistamisen tarve ja hyppäsin pystyynkin, kun tuntui että pystyyn on päästävä, mutta kätilö väitti, että epiduraalin takia ei voi pystyssä ponnistaa.

Toisella kertaa ei ollu epiduraalia, kohdunsuu puudutettiin juuri ennen ponnistusta, kun kätilö ei saanut muuten sisätutkimusta tehtyä ja lapsen pään edessä oli joku lippa, joka piti painaa kädellä pois. Toisella kertaa en tarvinnu yhtään tikkiä ja uskon että se johtuu osittain siitä, että koska oli kaikki tunto alakropassa tallella, osasin ponnistaa paremmin.

Sitäpaitsi ei se ensimmäinen synnytys ollut edes mitenkään helpompi, vaikka se epiduraali laitettiinkin. Tosin se voi osittain johtua myös käynnistyksestä, ei ollu kun yksi supistus, joka kesti koko synnytyksen ajan, eli 4h 15 min. tai siltä musta ainakin tuntui!
 

Yhteistyössä