KISSA UKKOSELLA. Onko normaalia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja raasuaan huolehtiva
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

raasuaan huolehtiva

Vieras
Onko kellään näin ukkosta pelkäävää eläintä ja liekö normaalia? yöllä tuli taas ukkonen ja sama rumba alkoi mikä aina ukonilmalla. Yksi kissoista ravaa ympäriinsä, säntäilee ja maukuu. Välillä käy syömässä raksuja ja ja lopuksi kun ukonilma alkaa oleman ohi, niin kissa oksentaa. Yleensä matolle. Sen jälkeen rauhoittuu.

Pelkääkö se vai mikä on? Olemme yrittäneet ottaa syliin, olla rauhallisia (itse emme pelkää) ja vaikka mitä, mutta ei. Sylissä ei viihdy, tapittaa vain ikkunalla silmät teevadin kokoisena. Ja se maukuna.. Ja lópuksi tosiaan aina oksentaa. Muutoin ei näin tee. Ja juoksee ku päätön kana..
 
meillä kissa menee jopa tavallisella sateella piiloon sohvan alle :D Mutta ei nyt sentään oksenna! Feromoni haihdutinta suosittelen teidän kissalle. On vaan aika kallis. Noin 20eur.
 
Meillä on ukkosta pelkäävä koira, eivätkä feromonit auta siinä pätkääkään. Jotenkin en jaksa uskoa noihin, kun en tunne ketään kenen lemmikillä olisi auttanut. Jos eläin pelkää ihan kuollakseen, kannattaa hommata eläinlääkäriltä rauhoittavia

Tuskin kissa ukkosen takia oksentaa vaan sen takia, että ahmii pelkoonsa.
 
Siis oksentaako se yleensä jos esim. hotkii ruokaa? Vai hotkiiko koskaan muuten ja näytääkö siltä että ukkosella hotkisi? Eihän se tietenkään tavatonta ole, että kissa pelkoaan oksentaisi, voihan ihminenkin niin tehdä.. mutta en ehkä ekana ajattelis siitä johtuvan..
 
Ei oksenna koskaan ruokaa. Eikä kyllä näytä hotkivankaan edes silloin ukkosella. Käy vaan syömässä ja palaa takasin ikkunaan tai juoksentelemaan/säntäilemään ja maukuu ja kulkee meidän perässä. Ja se oksennus tulee sitte vasta myöhemmin ku ukkonen menee ohi, ei siis heti ruuan päälle.
Kurjaa vaan jos se tosiaan pelkää noin hirveesti eikä voi auttaa toista..
 
No, minä antaisin niitä rauhoittavia, mutta näköjään sinä et halua niitä antaa. Minusta eläintä ei saisi pitää kauheassa pelossa. Eläin voi pahimmillaan kuolla sydänpysähdykseen, jos pelkää ihan kamalasti. Meidän koira läähättää ja tärisee siihen malliin uutena vuotena, että lääkitys on aivan ehdoton. Se pelkää lääkityksestä huolimatta jonkin verran, mutta on selvästi rennompi sen kanssa, ei tärise, eikä läähätä.
 

Yhteistyössä