Olen listannut tähän luettelon erilaisista emättimen tulehdusmuodoista
1. Hiivasieni, vuoto sakeaa ja kokkareista jopa riisimäistä.
2. Trikomonas, vuoto pahanhajuista, kellanvihreää ja kuplivaa.
3. Antrofinen vaginiitti, aiheuttaja estrogeenin väheneminen.
4. Bakteerivaginoosi, yleisin kierukan käyttäjillä.
5. Aerobisten bakteerien aiheuttama vaginiitti DIV, kellertävä, hajuton, tuhriva valkovuoto.
6. Epäspesifit tulehdukset, omat olevat pöpöt siirtyvät väärään paikkaan esim kolibakteeri suolistossa -> emättimeen, pahanhajuinen vuoto (muistuttaa kalaa) vaiva saattaa korjaantua PH-tasapainottavalla kuurilla, pahimmillaan vaatii Flagyl-kuurin.
7. Veriviirut valkovuodossa, ärtynyt limakalvo vuotaa herkästi.
8. Kohdunkaulan tulehdus, tavallisin aiheuttaja klamydia sekä muut emätintulehdusta aiheuttavat bakteerit ja virukset. Lisääntynyt valkovuoto, alavatsa- ja ristiselkäkivut sekä yhdynnän jälkeinen niukka verinen vuoto.
Sukupuolitaudit:
1. Klamydia, epänormaali valkovuoto
2. Trikomonasvaginiitti, vuoto pahanhajuista, kellanvihreää ja kuplivaa.
3. Tippuri, lisäätynyt valkovuoto, alavatsakivut.
Tässä vain jotain....
On hyvin vaikea tehdä kotidiagnoosia, kuten huomaatte, koska monissa eri tapauksissa oireet voivat olla hyvinkin samankaltaisia. Niinpä suosittelen, kun mielestänne oireenne ovat jotenkin poikkeuksellisia teille, eli ei normaalia vuotoa, poikkeuksellista kipua, kuumetta jne kannattaa hakeutua naistentautien lääkärille siis gynekologin puheille.
Voisiko olla, että limakalvosi olisi ärtynyt sekstaamisesta? Riittävästi liukuvoidetta jatkossa ja kaverilta hieman kierroksia alas. Tuo honeymoon-syndroma on hyvin yleinen nuorilla seksuaalisesti aktiivisilla naisilla. Veriviirut vuodossa ei välttämättä tarkoita klamydiaa tai mitään tulehdustilaa. Jos raaputat ihoakin riittävästi, niin tihkuvuotoa tulee kyllä.