Hei!
Sinulla on aika arsenaali lääkkeitä käytössä, eikä hengenahdistusta vaikka pef-arvot ovat selvästi matalammat? Onko avaavalla lääkkeellä (Ventoline) vaikutusta pef-arvoihin?
Sinun ei pitäisi käyttää kaikkia noita lääkkeitä yhtä aika. Ainakaan seretideä ja flixotideä.
Ventoline on lyhytkestoinen ja nopea avaava lääke äkillisiin kohtauksiin. Sitä voidaan käyttää pelkkää kortisonia sisältävän hoitavan lääkkeen kaverina, jolloin se otetaan n. vartti ennen hoitavan lääkkeen ottamista, jotta hoitava lääke (flixotide) menee paremmin perille.
Seretide sisältää pitkävaikutteisen avaavan lääkkeen lisäksi kortisonin. Se ei auta akuutteihin kohtauksiin vaan on hoitava yhdistelmälääke. Sen tarkoituksena on pitää keuhkoputket auki ja hoidettuina pitkävaikutteisesti. Hankalissa vaiheissa voi sen lisäksi kyllä käyttää Ventolinea äkillisiin kohtauksiin.
Flixotide on myös hoitava lääke, se sisältää kortisonin, mutta ei avaavaa lääkettä. Sitä voi käyttää Ventolinen kanssa kuten edellä kerroin.
Mene käymään lääkärissä! Sinulla voi olla keuhkoputkentulehdus, johon tarvitset lääkekuurin.
Jatkuvaan yskänärsytykseen auttaa runsas veden juominen, lämmin juoma, höyryhengitys ja lämpimät suihkut. Vältä maitotuotteita, ne keräävät limaa elimistöön ja limakalvoille - myös keuhkoihin.
Mutta jo nuo puhallusarvot antavat viitteen siitä, ettei kaikki ole kunnossa. Lääkäriin mars!