Tiiän et vanha keskustelu mut aattelin silti kertoo tänne oman kokemuksen koska oisin ite näitä uudempia kertomuksia työstä kaivannu sillo ku ite alotin sanomalehden jakajana...
Eli täälläpäin jakoaika kello 02-06 paitsi yhtenä päivänä viikossa jolloin jaetaan jokaseen asuntoon ilmaisjakelulehti ja silloin jakoaika on 02-07. JA se ei siis tarkota ettäkö sun työaika olis sitä koko aikaa, esim mul 3,5h normipäivään. Kyl tohon työaikaa pikkuhiljaa oppii. Toki ärsyttää ku ite ain nukkuu päiväl ni jää välist joitaa juttui. Ite siis meen nukkuu heti ku töistä pääsen.
Työpäivät taas menee sillee 6-2 eli kuus päivää töitä ja sit kaks vapaata. Mitä tarkottaa sitä et vapaapäivät vaihtuu koko aja. Koko viikonloppu on vapaa kuuden viikon välein mikä on välil vähä ärsyttävää ja hankalaa.
Sit lisäks on erilaisii piirei eli se reitti minkä sä jaat niitä lehtiä. Mul on kaks reittii joissa menee lyhkäsemmäs noin 1h ja pidemmäs 2,5h. On autopiirei (oma auto tai rattioikeelpuolel-postiautol), pyöräpiirei ja sit ihan kävellen mentävii. Ja vielä lisäks ne kaikki piirit on erilaisia. Sul voi olla koko reitti pelkkii omakotitaloi pitkil välimatkoil ja et joudu nousee autost kertaakaa tai sit saatat joutuu jakaa ihan keskustas pelkkii kerrostaloi missä ei oo hissejä... Kannattaa varautuu ihan kaikkee koska sitä piiriä et todennäkösesti saa päättää. Itellä on noin puolet kerrostaloi (kahdessa kerrostalossa vaan hissit

(( ) ja puolet omakotitaloi. Myöskään et saa päättää sitä, että kuinka kaukana se piiri on sun kotoa. Multa kyllä kysyttii et kuinka kauas oon valmis lähtee jakamaa ja sanoin et no ei oo mitää välii et kaikki käy... tyhmä minä. Ajomatka töihin 40min. No ei paha tavallaa mut ku ei tost työstä muutekaa mitää päätä huimaavaa palkkaa saa ja lisäks menee siitä suuri osa työmatkoihin + siihen mihin ne kilometrikorvaukset ei riitä. Eli jos jaat omal autol ni saat korvauksia mut ei se ihan kaikkee kata.
Mitähän vielä. No ainakii se että sulla tullaan teettämään paljon ylimäärästä hommaa. Osaa sanoa ei. Heti ku toinen jakaja on kipeenä ni sut kutsutaaki tekemää oma piiris vapaapäivänäs tai sit ilmotetaa muutama tunti ennen töitä et tänään jaatte myös noi yhet mainokset =töissä menee 2-3 tuntii normii kauemmi... varmaa noi oli jotenki siihen sopimuksee muotoiltu et ois pitäny olla tietonen mut enhä mä tajunnu sitä silloin.. :/
Yhteenvetona voin sanoa että alku on aivan perseestä ku et osaa sitä sun piiriäs ja harhailet missä sattuu ku lehet ois pitäny saada jaettuu jo kaks tuntii sitte ja valvoja soittaa jo kymmenettä kertaa et meneekö viel kaua. Mut sit ku on menny viikko ja osaat sen reitin ni se alkaa kummiki olee iha ok.

uudestaan en enää ikinä silti menis! Ainii ja mulla palkka noin 8 ja puol euroo tunnilt + yölisä + ilmaisjakelulehist saa ekstraa - se osuus minkä joudut omist rahoist maksaa siihen bensaa.... = noin 450€ (palkka tulee siis kaks kertaa kuus)