Alkuperäinen kirjoittaja ap:Alkuperäinen kirjoittaja Meade:En kommentoi nyt päiväkirjajuttua.
Jos sun sisko on hieman yksinäinen, masentunut ja vailla tukiverkkoa, niin sun pitää mielestäni puuttua ensin tähen epäkohtaa ja sitten vasta miettiä jotain päiväkirjoja. Sä olet sun siskolle sen kaipaama tuki. Ala tapaamaan sitä enemmän kuin pelkästään jossain mummolassa.
Meillä on välimatkaa 600 km, olen pyytänyt häntä tulemaan aina lomalla käymään jne mutta aika harvoin lähtee.
Jos sun sisko ei tunne sua kovin hyvin niin sitä voi pelottaa lähteä sun luo niin kauas. Voiko sun vanhemmaa jollaitapaa vaikuttaa siihen tuleeko sun sisko käymään? Pitäisikö hänen esim. itse maksaa matkalippu sun luo?
Aloita kehittämään sun suhdetta sun siskoon vaikka netin kautta. Kirjoitelkaa sähköposteja ja mesettäkää. Kutsu se vaikka yhteiselle matkalle. Lähtekää vaikka päiväksi Tallinnaan tai miniristeilylle.