Ota nainen kuin perussuomalainen!
HELSINGIN Sanomien selvityksessä ilmeni sekin, että Kääriäinen on tuomittu ehdottomaan vankeusrangaistukseen lähisuhdeväkivallasta.
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus antoi tuomion lokakuussa 2019 sillä perusteella, että Kääriäinen oli uhannut tappaa entisen naisystävänsä. Kääriäinen oli pitänyt veistä naisen kaulalla niin, että veitsi oli viiltänyt haavoja kaulaan.
”Kääriäinen on samaan aikaan uhannut asianomistajaa tappamisella”, tuomiossa todetaan.
Oikeus katsoi lisäksi, että Kääriäisen toinenkin teko eli entisen naisystävän pahoinpitely oli ”varsin vakava”. Se sisälsi erilaatuista väkivaltaa, esimerkiksi kaulalta puristamista.
ENTINEN naisystävä sai tuomion mukaan paljon vammoja:
”Hänellä on ollut viiltohaavoja ranteessa ja kaulalla sekä haavoja rystysissä ja sormessaan. Lisäksi hänellä on ollut mustelmia kyynärpäässä, reidessään, kämmenessään, polvessaan, sääressään, nilkassaan ja olkapäässään ja käsivarressaan sekä punoitusta selässään, nilkassaan ja sääressään.”
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi Kääriäisen neljäksi kuukaudeksi vankeuteen pahoinpitelystä ja laittomasta uhkauksesta.
Tuomio oli ehdoton, koska Kääriäinen istui jo aiempaa ehdotonta vankeusrangaistusta vakavasta väkivaltatyyppisestä rikoksesta eli raiskauksesta. Siitä hovioikeus oli tuominnut yhden vuoden ja kahdeksan kuukautta vankeutta huhtikuussa 2019.
KÄÄRIÄINEN sanoo HS:lle, että hän kertoi perussuomalaisten piirille saaneensa tuomioita väkivaltarikoksista. Käytännössä tämä tarkoitti sitä, että Kääriäinen kertoi saaneensa tuomion pahoinpitelystä ja jostain muista ”väkivaltateoista”.
Kääriäisen mukaan hän ei voinut kertoa raiskaustuomiosta, koska hänen tulkintansa perusteella se on 60 vuotta salainen. Todellisuudessa tämä salaus koskee uhrin nimeä ja käsittelyn yksityiskohtia.
Ratkaisun lopputulos ja tuomitun nimi sekä sovelletut lainkohdat ovat lain mukaan aina julkisia.