KENKÄasiaa!!!!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Innis
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

Innis

Vieras
Äh, nyt mietityttää ja harmistuttaa... Ostettiin eilen pojalle (10 kk) kengät, joiden koko on 19. Ostettiinkohan sittenkin liian pienet kenkuliinit? Näyttävät ja tuntuvat nyt tällä hetkellä sopivilta, mutta nyt mietityttää, että mahtuvatko enää keväällä jalkaan (esim. parin kuukauden päästä)?

Äh, olisikohan sittenkin pitänyt ostaa kengät kokoa 20 tai 21? :/

Minkäkokoisia tassuja teidän lapsilla on (esim. 10kk-1v2kk ikäisillä)?

 
Kannattaa käydä ihan kenkäkaupassa ostamassa lapsen kengät, siis niin, että myyjä sovittaa kenkiä lapselle. Mullakin oli pojalle ihan vääränkokoiset ja -malliset kengät. Nyt pappa ja mummi kävivät oikein sovittamalla hakemassa kenkiä, ja löytyi oikea koko ja malli. Kengän ulkopohjassa vielä merkit, minkä mukaan näkee varpaiden paikasta, onko käyneet liian pieneksi :)
 
Jos lapsi ei vielä kävele, niin olisivathan ne kengät voineet olla hiukan väljätkin.Mutta juuri kävelemään opettelevalle en kyllä ottaisi kasvun- ja käyntivaraa kuin 1 cm. Parhaiten kengän kokoa pystyy mittaamaan, jos kengässä on irrotettava pohjallinen, jonka päälle lapsen voi laittaa seisomaan.
 
Joops, täytyypä yrittää myydä ne tai sitten käyttää vain nyt tämä lyhyt aika, kun ovat vielä sopivat. Ostettava sitten kevääksi uudet popot. :) Äh, kun oltiin hönttejä kun ei ostettu isompia:/
 

Yhteistyössä