M
matkustaja
Vieras
Tänä vuonna on tullut paljon kuljettua lääkäriin omalla autolla.Nyt oisin niit matkakorvauksia hakemassa, mutta mistä saan tietoon kaikki ne matkat/päivämäärät, kun itse ei kaikkia päivämääriä muista?
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Tänä vuonna on tullut paljon kuljettua lääkäriin omalla autolla.Nyt oisin niit matkakorvauksia hakemassa, mutta mistä saan tietoon kaikki ne matkat/päivämäärät, kun itse ei kaikkia päivämääriä muista?
Jokaisesta lääkärikäynnistä pitäisi saada lääkärintodistus tms. Et voi niitä jälkikäteen hakea, ellei sinulla ole lääkärintodistuksia tallessa. Voit pyytää tietty todistukset jälkikäteen, mutta niistä saatetaan veloittaa erikseen. Ja omavastuu per matka on se kympin verran, joten pitää olla aika pitkä matka tai pakottava tarve käyttää taksia, jotta nuo korvaukset saisi.
Vastaisuuden varalle, pidä mukanasi lääkärikäynneillä niitä kelan matkakorvauslappuja ja pyydä niihin allekirjoitus lääkäriltä.
Kelalle pitää toimittaa kaikki laput itse.Ai niin, saakohan kela julkiselta puolelta suoraan tietoonsa nuo käynnit... yksityiseltä pitää lääkärintodistus olla ainakin.
Mutta, kun todisteeksi riittää sairaalan laskun kopio, kuten jo edellä sanoinkin. Kyllähän siinä näkyy pvm.
ei tarvii laskua, vaan sen laskun yläosa. Seki riittää![]()
no joo, kuhan nusasin pilkkua vaan![]()
Koska tällainen uudistus on tullut? Kun reilu vuosi sitten ramppasin mm. kipsinvaihdossa taksilla, niin todistukseen piti kirjoittaa syy miksi on käyty (ja miksi kipsi vaihdettiin yliopistosairaalassa eikä omassa terkkarissa), ja perustella miksi ei voi tulla esim. bussilla.
Meilläpäin ei tarvi mitään todistuksia. Asutaan alueella, jossa julkinen liikenne todella huonoa, joten oma auto on ennemminkin pakollinen.