Käytättekö kotonanne käsihuuhdetta/käsi desinfioimisainetta??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kysyy hän
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kysyy hän

Vieras
Niin,siinäpä se kysymys tulikin jo esitettyä =)!Ja jos käytätte niin miks? Meillä ollu nyt n.2 viikkoa pullo tuola keittiön pöydällä ja kyllä mä välillä sitä käsiini otan ja hieron käteni...=)
 
Löytyy pumppupullo siltä ajalta kun lapsilla oli vatsatauti. On vaipanvaihtopisteen vieressä ja saatan sitä laittaa käsiiin kakkavaipan vaihdon jälkeen, vaikka ei mahatautia ole ollut moneen kuukauteen.

Hoitolaukussa on aina mukana pieni olisko 1dl vetoinen käsidesi jota käytän kun joudun vaihtamaan vaippoja jossain julkisessa vessassa.
 
Kyllä on. Vieraat käytti sitä aina sillon kun kävivät kylässä ja vauva oli ihan vastasyntyny. Nyt vähemmällä käytöllä, mutta sillon käytetään kun on liikkeellä vatsatautia tai flunssaa tai lapsi on räpinyt mullassa ja hiekassa.
 
meillä on vessassa ja kyllä käytän silloin tällöin =) viimeksi tänään kun kuurasin jääkaapin takaa niin pesin kädet ja sen jälkeen pumppupullosta käsidesiä. Muutenkin jos on tosi likainen olo käsillä niin sitten pesun jälkeen pistän vielä vaikka kyllähän se saippuakin putsaa. Siinä se on samalla lailla kuin joissain yleisissä vessoissa ihan yhtä helposti saatavilla joten tosiaan silloin tällöin pistän.
 
Me saatiin pari pulloa kun luovutin äidinmaitoa ja käytettiin hetken aikaa kun vauva oli vastasyntynyt (hankala synnytys joka sai mut hetkeksi ihan hysteeriseksi). Nyt käytettiin keväällä hetken aikaa kun lapsi sairasti useamman eri flunssasairauden putkeen ja minä myös mutta erit kuin lapsi. Pitäisi viedä toinen pulloista autoon nyt kun lähdetään reissuun eikä joka paikassa ole käsienpesumahdollisuutta, mutta normaalisti kotona ei kyllä käytetä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja shihtzu:
En ole koskaan moista pulloa ostanut ja tuskin tulen koskaan ostamaankaan.

Toivottavasti et joudu käyttämään, vaan älä sano tuskin ostankaan, mailma kun on erillaisiä sattumuksia täys.
 
Alkuperäinen kirjoittaja minäpä joudun käyttämään:
Alkuperäinen kirjoittaja shihtzu:
En ole koskaan moista pulloa ostanut ja tuskin tulen koskaan ostamaankaan.

Toivottavasti et joudu käyttämään, vaan älä sano tuskin ostankaan, mailma kun on erillaisiä sattumuksia täys.

Siksi sanoinkin että tuskin, kun ei voi varmasti koskaan mistään sanoa ei.
Toisaalta nyt muistan että kun alkuvuodesta käytiin etelässä lomalla, niin ostin sinne desinfiointipyyhkeitä vauvaa varten jos tarvii, mutta niitäkään ei tullut ainuttakaan käytettyä.
 
Kyllä meillä pullo on, mutta käytetään nykyään enää silloin, kun joku on ripulissa tai vatsataudissa tai kovassa flunssassa. Huuhde oli enemmän käytössä silloin, kun tyttö oli ihan vauva.
 
Käytämme kotona käsihuuhdetta aina vessakäynnin jälkeen, niistämisen jälkeen, roskien viemisen jälkeen, koiranhoidon jälkeen (jos joutuu esim. koiran suuta hoitamaan, en silittämisen jälkeen!) ja kaupungilta / asioilta tuntua. Alan koulutus ja osaaminen on tehnyt näistä asioista itsestäänselvyyksiä. :)
 

Uusimmat

Yhteistyössä