Kauanko tää hammas helvetti oikeen kestää???????????????????????

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja turhautunut...
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

turhautunut...

Vieras
Okohan normaalia?
Meillä tyttö 1,5v ja tätä ollut vuoden aiästä asti aina enemmän ja vähemmän, eli kauheeta karjumista ja huutoa heti herättyä. Tänäänkin heräsi ja siitä se sitten alkoi, heti huonolla tuulella karjuu, huutaa "äiiiitiiiiii" ja "tuttttiiii" vaikka on toinen tutti toisessa kädessä tai suussa. Ja huutaa "aiaiaiaiaiaiaiaiai" ja työntää kättä suuhun. Tiedän, että kyse varmaan on hampaista, mut kauan tää hammas helvetti oikeen kestää????????? Tätä ollut vähän väliä jo TOSI kauan, jotkut päivät menee hyvin eikä ongelmia ole, mut toisina päivinä käsi suussa ja ei voi ite auttaa mitenkää, lapsi vaan huutaa käytännössä koko päivän..... :(

Neuvoja ja onkohan muilla näin?????
 
Ja mitä hittoa siinä voi tehdä kun toinen vaan KARJUU KARJUU " AIJAAAIII AI AIIII AI AIIII AI AIIIJAIIII" ja jos ottaa syliin ei kelpaa, jos koittaa leikkii ei kelpaa, ruoka ei kelpaa, eli siis PAKKO vaan jaksaa kuunnella tota karjumista ja antaa lapsen potkia lattialla menemään...... Hajoo pää tässä jo..
 
anna kuuri särkylääkettä ja katso, onko apua. näkyykö hampaita olevan tulossa, siis turvonneita ikeniä tms. vai onko kyseessä muu kipu? hampaiden tulo kyllä voi olla toisilla todella tuskaista!
 
Ei anna katsoa suuhun, hampaita on jo neljä ylhäällä ja neljä alhaalla ja sivullakii joitakin. Mut jos hammas alkaa puhkeamaan niin kauanko siinä menee et on KOKONAAN puhjennut? Must tuntuu et meil on menny tooooosi pitkii aikoja noidenki hampaiden kanssa et kun alko tulemaan nii kesti piiiitkää et oli kokonaa puhjennut.....?
 
Meillä ei olla suostuttu ikinä ees ottamaan nestemäistä lääkettä mikä olis parempi kun noi tupot, mut kai se on mentävä ostamaan suppoja... huoooh.. Nestemäisen sylkee heti...
 
meillä on toisilla lapsilla hampaat tullu huomaamatta, kahdella nuorimmaisella niitä on tehty pitkään ja hartaasti. nyt on ensimmäiset poskihampaat melkein puhjennu, siihen on menny reiu kk. särkylääkettä olen antanut illalla, yöllä herää kolmen aikaan, ei itke, mutta hampaat selvästi vaivaa,kun ei nukahda, juttelee, pyörii sängyssä, pitää sormia suussa tai pureksii tuttia. laita lapsi lattialle selälleen, menet itse "makaamaan" hänen päälleen, ei tietenkään makaamaan, mutta silleen, että saat pidettyä omalla vartalollasi lapsen vartalon paikoillaan. etusormet molemmin puolin suuhun sivuille, omat kyynärpäät tukee lattiaan, silloin on pakko aukaista pikkuisella suu. näin meillä toimitaan, kun hammasjuttuja tarkistetaan :)
 
... siis pitäskö niiden hampaiden puhjeta n. viikossa ilmestyessään? Täällä tosiaan on kyllä hammas juttuja ja itkuja kuunneltu puol vuotta ja viel olis lisää hampaita tulossa ja ei tosiaan viikossa yks puhje vaan tosi hitaasti. Välillä on päiviä ettei hampaat itketä ollenkaa, joku päivä vaikuttaa sitäkin kipeämmältä. Eiks muilla ole näin??
 
... siis pitäskö niiden hampaiden puhjeta n. viikossa ilmestyessään? Täällä tosiaan on kyllä hammas juttuja ja itkuja kuunneltu puol vuotta ja viel olis lisää hampaita tulossa ja ei tosiaan viikossa yks puhje vaan tosi hitaasti. Välillä on päiviä ettei hampaat itketä ollenkaa, joku päivä vaikuttaa sitäkin kipeämmältä. Eiks muilla ole näin??

No sitä en tiä kuinka nopeasti ne puhkeaa mutta tarkotin että meillä on niitä itkuja ollu aina jokasen hampaan kohalla korkeintaan viikon.
 

Yhteistyössä