Minulla on ollut lenovo, asus ja samsung. Lenovosta tykkäsin kyllä, tai IBM se silloin oli. Hyvä runko, nännihiiri oli näppärä. Kun lenovosta aika jätti hankin Asuksen. Runko oli heppoisempi ja takuuajan loputtua näyttöä kiinni pitävät suojat lähtivätkin irti. Sama kävi myös veljeni Asukselle. Huonointa tässä oli se, että huolto- ja takuuajoista piti olla yhteydessä Ruotsiin. Kone olisi pitänyt lähettää sinne omakustanteisesti ja he olisivat korjanneet sen ehkä. Ja laittaneet laskun perässä. Arviolta tämä olisi tullut maksamaan lähes uuden koneen verran.
Tällä hetkellä minulla on Samsungin SF310. 13-tuumainen näyttö on juuri sopiva, jos konetta haluaa kannellakin mukana. 11-tuumainen oli ainakin minulle lliian pieni käytössä. Minun koneessani on vielä CD/DVD-asema mutta ilman sitä kone olisi todella kevyt. Kone käynnistyy nopeasti ja akun kesto on hyvä, kestää vieläkin vaivatta 3 tuntia. Koneen voi siis vaivatta ottaa mukaan luennoille, vaikka jokaisessa luentosalissa ei konetta saisikaan lataukseen. 2 vuotta olen käyttänyt ja paras tähän astisista koneista. Samsungiin päädyin, koska huolto ja takuuasiat pääsi hoitamaan Suomessa. Asuksen palvelu oli niin surkeaa, joten tämä oli tärkeä kriteeri. Lisäksi halusin koneeseen 2 vuoden takuuajan ilman mitään lisämaksuja.
Macistä minullakaan ei ole kokemuksia mutta ystäväni valitti kuinka kaikki koulussa käytettävät ohjelmat eivät toimi sillä. Kannattaa siis huomioida sekin seikka.