kannattaako auto ostaa osamaksulla/velaksi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "tietämätön"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ylipäätään mitään ei kannata ostaa velaksi jos on varaa ostaa käteisellä. Velasta tulee aina erinäisiä kuluja.

Ainoa poikkeus on jos odotettavissa devalvaatio, raju inflaatio tms. joka syö nopeasti rahan arvoa, muttä tällaisten laskeskelu menee jo enemmän spekulaation puolelle eikä etenkään kulutustavaraa hankittaessa ole kovinkaan hyödyllistä, yleensä se auto tarvitaan suomen talousennusteista huolimatta.
 
[QUOTE="harmaa";25979763]Ylipäätään mitään ei kannata ostaa velaksi jos on varaa ostaa käteisellä. Velasta tulee aina erinäisiä kuluja.

Ainoa poikkeus on jos odotettavissa devalvaatio, raju inflaatio tms. joka syö nopeasti rahan arvoa, muttä tällaisten laskeskelu menee jo enemmän spekulaation puolelle eikä etenkään kulutustavaraa hankittaessa ole kovinkaan hyödyllistä, yleensä se auto tarvitaan suomen talousennusteista huolimatta.[/QUOTE]

ok. Mietin että kumpi laina on vähemmän epäkannattavaa taloudellisesti, asuntolaina vai autolaina. Se taisi olla se pointti. Muistelen automainoksissa nähneeni nollakorkoja kun taas meidän asuntolaina (jota on nostamatta) on 3 %
 
autoa ei kannata ostaa asuntolainalla koska asuntolainan takaisinmaksuaika on niin pitkä eikä auton osuus lainasta kerkiä lyhentyä juuri lainkaan sen muutaman vuoden aikana jona autoa pidetään

tosin jos olet varma että se auto kelpaa sulle 15-20 vuotta niin sittenhän se on OK
 
[QUOTE="hei";25979817]autoa et voi ostaa sillä asuntolainan nostamatta olevalla määrällä.[/QUOTE]

Ja mikäs sen estäisi? Jos asuntoon tulee yllättäviä kuluja? Tai jos on pankinjohtajan kanssa hyvissä väleissä, takuulla saa tehtyä hyvän sopparin.
 
Ainakaan ei kannata ostaa autoa niitten erilaisten rahoitusliikkeiden kautta. Korot korkealla. Jos pakko olisi auto ostaa ja vielä lainalla, niin ehdottomasti neuvottelisin sitten pankista lainan.
 
[QUOTE="vieras";25979883]Ja mikäs sen estäisi? Jos asuntoon tulee yllättäviä kuluja? Tai jos on pankinjohtajan kanssa hyvissä väleissä, takuulla saa tehtyä hyvän sopparin.[/QUOTE]

Mä en tajua, miten voi olla hyvä soppari, että auto ostetaan asuntolainalla jota maksetaan sitten joku 20vuotta.....??

Minusta JÄRKEVÄ autolaina voi olla ihan ok. Ehdottomasti pistäisin ainakin puolet auton arvosta omaa rahaa ja rahoittaisin korkeintaan puolet auton arvosta lainalla. Lainan pyrkisin maksamaan pois 2-3vuodessa.
 
En ole ostanut velaksi muuta kuin asunnon aikanaan, mieheni kanssa. Se piina riitti. Oli hirveää olla velkaa jollekin.
Osta käteisellä, sitten kun sinulla on rahat koossa.
 
Jokaisen oma asia. Mieheni kanssa meillä on periaate että henkilöauton takia ei lainaa oteta, joten ajamme sellaisilla autoilla mitkä on varaa ostaa käteisellä. Eli meillä autot ei todellakaan maksa 20000e, vaan ihan on molemmilla max 3000-5000e kapistukset joilla pääsee kauppaan, töihin, kesälomareissulle. Mitään hienoja edustusautoja ei meillä tarvita;)
 
En ole ostanut velaksi muuta kuin asunnon aikanaan, mieheni kanssa. Se piina riitti. Oli hirveää olla velkaa jollekin.
Osta käteisellä, sitten kun sinulla on rahat koossa.

Kyllähän rahat on koossa, mutta jos autoihin saa velatonta lainaa (jotkut ovat saaneet,olen nähnyt mainoksia) niin sitten mieluummin niin, ja maksaisin pois asuntolainaa.

Jos asuntolainan korko on noin 3 ja autoliike antaisi lähes korotonta, esim. 1 % korkoa, niin siltikään ihmisten mielestä ei kannata maksaa autoa vaan asuntoa?
 
Alkuperäinen kirjoittaja sh-äiti;25980060:
Jokaisen oma asia. Mieheni kanssa meillä on periaate että henkilöauton takia ei lainaa oteta, joten ajamme sellaisilla autoilla mitkä on varaa ostaa käteisellä. Eli meillä autot ei todellakaan maksa 20000e, vaan ihan on molemmilla max 3000-5000e kapistukset joilla pääsee kauppaan, töihin, kesälomareissulle. Mitään hienoja edustusautoja ei meillä tarvita;)

Samaa mieltä ollut aina, että pelkästään asuntoa varten voi ottaa lainaa. Mutta nyt alkanut miettiä kun noita korottomia autokauppamainoksia muistan nähneeni, että mitä järkeä on maksaa auto pois ja maksaa pankille korkoa asunnosta.
 
[QUOTE="a p";25980131]Kyllähän rahat on koossa, mutta jos autoihin saa velatonta lainaa (jotkut ovat saaneet,olen nähnyt mainoksia) niin sitten mieluummin niin, ja maksaisin pois asuntolainaa.

Jos asuntolainan korko on noin 3 ja autoliike antaisi lähes korotonta, esim. 1 % korkoa, niin siltikään ihmisten mielestä ei kannata maksaa autoa vaan asuntoa?[/QUOTE]

Kannattaa muuten lukea koko se rahoitustarjouksen pientikin teksti! Yleensä avausmaksu on 100-150e ja vaikka korko on pieni, niin rahoitusyhtiö ottaa usein joka kuukausi tilihoitopalkkiota/käsittelymaksuja 7-10e/kk. Ne kaikki nostavat todella paljon sitä todellista vuosikorkoa ;)

Lisäksi, kumpi on järkevämpi riippuu paljon myös siitä, kuinka isoista summista puhutaan. Ja asuntolainan kohdalla pitää muistaa kannattavuutta laskiessaan ottaa huomioon myös verotuksessa saadava verohelpotus.

Eli autolainan korko 1% ja asuntolainan 3% eivät vältämättä ole sellaisinaan kauhean vertailukelpoisia jos kannattavuuttaa laskeskelee :D
 

Similar threads

Yhteistyössä