Kaksosraskaus ja keskenmeno?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tyty86
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

tyty86

Tunnettu jäsen
28.01.2008
3 491
64
48
Kuopio
Eli sain dpo 13 ovistestillä plussan ( pissi 3h rakossa) ja r-testillä viivanpaikan/hamun( pissi 1,5h rakossa )
v.php
[/URL][/IMG]

Eilen heräsin menkkakipuhin ja jokapaikka oli veressä. Ajattelin, että menkat. Kuitenkin joku jäi kaivertamaan mieltä ja tein tänään vielä r-testin dpo15 ja pissi oli rakossa 3h ja heti rävähti kaksi punasta viivaa:O


Syön siis clomeja. Joten kaksoisraskus riski on olemassa. Huomenna olis kp3 ja pitäs alottaa clomit. Mutta clomeja ei saa syödä raskaana ollessa. Olenkohan nyt kuitenkin odottanut kaksosia ja toinen tulee nyt ulos?pitää varmaan soittaa lekuri aikaa huomenna.
 
Käy lääkärissä, kertovat mitä tehdä. Sinuna en aloittaisi nyt clomeja.

Kaksosraskaudessa voi käydä noin, että ihan alkuraskaudessa tuleekin verta ja toinen alkio ei siis kiinnity tai irtoaa. Toinen voi silti sinnitellä kiinni kohdun seinämässä.

Itselläni on hoidoilla alkuun saadut kaksoset, ja alkuraskauden ultrassa yksityisellä rv 7, lääkäri ensin haastatteli tarkasti että onko ollut vuotoja. Ei ollut, joten totesi suoraa, että katsotaanpa sitten ketkä siellä ovat. Eli jos olisi ollut vuotoa, olisi lääkärin mukaan ollut mahdollista että toinen olisi silti vielä jatkanut kasvuaan kohdussa.
 

Yhteistyössä