Kaksoset kuoli :(

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja apassin kyynel:
"En ymmärrä kotisynnyttäjiä yhtään, enkä varsinkaan kaksosia odottavan synnyttäjän kotisynnytystä. Tuhoon tuomittu ajatus etukäteenkin".



Tästä voin päätellä, ettei kaksosia ole syntynyt elävinä muuten kun sairaaloissa. Jännää, mä kun luulin että kaksosia on syntynyt aikojen alusta asti....
[/quote]


Ei sun välttämättä kannata päätellä mitään..Totta kai alusta asti on kaksosia syntynyt, mut harvinaista se on ollut, että edes toinen on ollut elossa syntymän seuraavat päivät.
 
Kauhea juttu, mutta ilmeisesti täysin tietoinen valinta tältä perheeltä koska eri asiantuntijat olivat sanoneet ettei kotisynnytys onnistu. Kyse ei siis varmastikaan ollut tilanteesta ettei sairaalaan olisi ehtinyt. Voi hyvin kuvitella miksi paikalla ei ollut ammattitaitoista henkilöä, kukaan ammattilainen ei varmasti moiseen ryhtyisi kun tietää riskit! Hyvä että asiaa tutkitaan, onhan se myöskin rutiini toimenpide kun joku kuolee kotona oli se sitten lapsi tai aikuinen.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
No kautta aikojen sitä on kotona synnytetty.
Kävikö teillä mielessä että ehkä kaikkien ei oo ees tarkoitus elää ikuisesti.

Otappa huomioon, että ennen niitä lapsia kuolikin paljon enemmän, samoin äitejä synnytykseen, oli tarttuvia tauteja enempi ku hygienia oli puutteellista yms. Hevosellahan sitä ennen kulettiin, nyt on autot samoin ku ammattilaiset sairaalassa!
 
Alkuperäinen kirjoittaja apassin kyynel:
Nyt on kyllä palstan äiti-ihmiset taas kivittämässä ja kovaa. Kukaan meistähän EI TIEDÄ tapauksen taustoja. Eli miksi kyseinen nainen päätyi synnyttämään kotona ja ilman kätilöä.
Pitää kuitenkin muistaa, Suomessa asuu ihmisiä jotka ovat lähtöisin täysin erilaista kulttuureista. Kaikkialla kun ei ole niitä synnytyssairaaloita eikä kaikilla täällä asuvilla välttämättä ole tietoa maan tavoista. Ja vaikka olisikin niin voihan kulttuurilliset tai uskonnolliset syyt vaikuttaa siihen ettei nainen mennyt synnyttämään sairaalaan. Ikävää tollainen tuomitseminen :/
Vai kivitättekö vastaavasti kaikki naiset jotka ympäri maapalloa synnyttävät muualla kun sairaaloissa?

Kato kaikissa maissa ei sairaalahoitoa ole samalla tavalla saatavissa kuntäällä suomessa ja lapsikuolleisuus suurempaa.Ja kai se äiti oli neuvolassa ja ultrassa käyny kun kerran suositeltiin synnytystä sairaalassa.mä en todellakaan ymmärrä tollasta.
 
Ennakkoon suunnitellussa kotisynnytyksessä oli läsnä avustaja, mutta hän ei ole terveydenhuollon ammattilainen. Avustajan pätevyyttä kuitenkin selvitellään. Tolvanen sanoo, että avustaja oli ulkopuolinen henkilö, ei sukulainen.

Poliisin mukaan kyseinen synnytys tapahtui kotioloissa vastoin eri asiantuntijoiden raskausaikana antamia ohjeita ja varoituksia. Sekä isä että äiti ovat täysikäisiä, eivätkä lapset syntyneet keskosina.
 
Enkä mä kyllä todellakaan ymmärrä tollasta ku kaksoset kyseessä, en kannata todellakaan edes yhen lapsen kotisynnytystä.Vai onkohan tää tätä haluan luomusynnytyksen hömppää. No joo, niin kauan kivaa ku kaikki menee hyvin.Ite en missään nimessä suostuisi synnyttämään kotona, etenkään ilman ammattilaisen apua.Esikoiseni jouduttii auttamaan imukupilla ulos, tiiä vaik ois joutun hapenpuutteeseen ja saanu elinikäsen vaurion jos ei oltais sairaalassa oltu.
 
IL:n tietojen mukaan HUS:n sairaanhoitopiirin eri asiantuntijat olivat varoittaneet pariskuntaa useampaan otteeseen kotisynnytyksen vaaroista. Pariskunta kuitenkin päätti, että nainen synnyttää heidän kotonaan helsinkiläisessä kerrostaloasunnossa.

Synnytyksessä oli läsnä Helsingin poliisin rikosylikomisarion Kari Tolvasen mukaan pariskunnan lisäksi ulkopuolinen naisavustaja, joka ei kuulunut terveydenhuollon ammattihenkilöstöön.

Riskit julki

Poliisi on tapauksen yksityiskohdista vaitonainen.

- Pariskunta on kärsinyt jo aivan tarpeeksi. Sen voin sanoa, että äiti on päässyt sairaalasta ja voi olosuhteisiin nähden hyvin, ainakin fyysisesti, Tolvanen sanoo.

Käynnissä on parhaillaan kuolinsyytutkinta, mutta samalla poliisi selvittää onko ketään syytä epäillä rikoksesta.

Pelastaminen mahdollista

Naistenklinikan erikoislääkäri Ansa Aitokallio-Tallberg uskoo, että kaksoset olisi voitu pelastaa normaalilla sairaalasynnytyksellä.

- Mahdollisuudet olisivat olleet varmasti hyvät. Kyllä ensi reaktio oli järkytys, että voi hyvä tavaton, miten Suomessa voi vielä näin tapahtua
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja apassin kyynel:
"En ymmärrä kotisynnyttäjiä yhtään, enkä varsinkaan kaksosia odottavan synnyttäjän kotisynnytystä. Tuhoon tuomittu ajatus etukäteenkin".



Tästä voin päätellä, ettei kaksosia ole syntynyt elävinä muuten kun sairaaloissa. Jännää, mä kun luulin että kaksosia on syntynyt aikojen alusta asti....

[/quote]


Mun mutsin perheeseen on syntynyt kahdet kaksoset. Ekat 1930-luvun lopulla ja tokat 1942. Ekat synty pikkukirppuina, vähän yli kiloisina, en tiedä tapahtuiko synnytys sairaalassa tai ei...
Niin, itse en lähtisi koettamaan onnistuuko synnytys kotona tollasessa tapauksessa vai ei..vaikka sairaaloissa en viihdykään enkä varsinaisesti ole ns. länsimaisen lääketieteen kritiikitön kannattaja!!! synnytys on jotenkin semmonen juttu et välistä tuntuu, et on todellinen ihme et vaavit syntyy ylipäätään elävinä.
 
olen synnyttänyt kaikki kolme lastamme suunnitellusti kotona,mieheni ja parhaan ystäväni avustamana.
Kannattaisi teidän kivittäjien tietää faktat ennenkuin aloitatte tuon ainaisen paasaamisenne.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Minä:
olen synnyttänyt kaikki kolme lastamme suunnitellusti kotona,mieheni ja parhaan ystäväni avustamana.
Kannattaisi teidän kivittäjien tietää faktat ennenkuin aloitatte tuon ainaisen paasaamisenne.


Tottakai se onnistuu kotonakin! Miksei onnistuisi? Mut kun jotain menee pieleen niin sit taitaa mennä pieleen oikein kunnolla jos apu ei oo nurkan takana. Hienoa että teillä on synnytys toiminut. Uskoisin että on todella palkitsevaa kyetä synnyttämään itsenäisesti ja omaan kehoonsa luottaen!
=)
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/35229.shtml




Eli haastateltu nainen tunsi tapauksen. Puhui kuitenkin yleisesti, joten ei ole varmaa, että mitkä asiat liittyivät tilanteeseen.

Puhetta oli kuitenkin sektiopakosta? Olikohan vauvat sellaisessa tarjonnassa, että sairaala olisi automaattisesti leikannut?

Nyt kuitenkin sain sellaisen kuvan, että pariskunta oli "luomusynnytyksen" kannattajia henkeen ja vereen...
 
Alkuperäinen kirjoittaja d u m b o:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/35229.shtml




Eli haastateltu nainen tunsi tapauksen. Puhui kuitenkin yleisesti, joten ei ole varmaa, että mitkä asiat liittyivät tilanteeseen.

Puhetta oli kuitenkin sektiopakosta? Olikohan vauvat sellaisessa tarjonnassa, että sairaala olisi automaattisesti leikannut?

Nyt kuitenkin sain sellaisen kuvan, että pariskunta oli "luomusynnytyksen" kannattajia henkeen ja vereen...

Jos nainen tosiaan päätti riskeerata kahden lapsensa hengen vain sen vuoksi että ei halunnut sektiota, niin kyllä hänen siitä hyvästä pitäisi saada syyte kahdesta kuolemantuottamuksesta.
 
Kotisynnytyksiin on mahdollista saada kätilö paikalle, joka on siellä myös sitä varten, että lähdetään sairaalaan jos jokin menee vikaan. Normaaliraskaudessa riskit synnytyksessä eivät tutkimusten mukaan ole kotisynnytyksissä suurempia. Päinvastoin normaalisynnytys on lääkäreidenkin mielestä tarpeetonta hoitaa sairaalassa. Kaksossynnytys on kuitenkin AINA riskisynnytys, jota ei yksikään kätilö suostu hoitamaan kotona. En ole mikään luomuilija, mutta pidän suunniteltua kotisynnytystä hyvänä vaihtoehtona tässä medikalisoituneessa yhteiskunnassa, jossa pienet synnytysosastot ovat katoava luonnonvara. Hyvin valitettava ja surullinen tapaus, joka kuitenkin tarpeettomasti luomaa tummaa varjoa kotisynnytysten ylle. :/

Luin nyt jälkeenpäin ton aamulehden linkin ja musta siinä oli hyvin kerrottu myös kotisynnytyksistä. Äiti oli siis pyytänyt kätilöä aktiivisynnytys ry:ltä, josta oli kehoitettu menemään sairaalaan. :/
 

Yhteistyössä