Kääpiöpinseri eli kääkkä:)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jepulisko
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Jepulisko

Jäsen
03.01.2006
294
0
16
Meille on tulossa viikon päästä 11kk uros kääkkä väriltään black and tan ja kokemuksia kaipaan tälläisestä mini "dobberista" :D

Minä, vannoutunut pk-harrastaja sitten hurahduin pieneen koiraan.

Vaihtoehtoina oli ranksis tai mopsi,mutta sitten törmäsinkin kääpiöpinseriin...iso koira pienessä kuoressa.

Kääkän ulkomuoto lähinnä vei voiton,pieni koira ilman kääpiökoiran piirteitä. Mies halusi ranskiksen koska sillä on hienot lepakkokorvat (siis todella tärkeä pointti koiraa valittaessa... ;) ) ja minä olin ihastunut mopsin itsenäisyyteen ja persoonallisuuteen, mutta kuitenkin veri vetäisi taas tuonne Pk-harrastuksien pariin (ehkä näyttelyihin myös) ja mites sitten kävikään...meille tuleekin nyt isokorvainen kääkkä "häristin".

Kumpikin sai tahtonsa läpi siis..mies sai isot korvat ja minä sellaisen pienen koiran joka soveltuu pk-harrastukseen.

Oli todella outoa eilen mennä eläinkauppaan ja ostaa kaikenlaista rompetta niin pienessä koossa...eniten oudoksuntaa herätti se että ostin 7kg nappulasäkin sen totutun 15kg sijasta jne. Lelut ja puruluutkin oli sellaista kämmenelle mahtuvaa kokoa.

18pv alkaa Raahen koirakerholla Tokon alkeiskurssi ja huhtikuussa Agility että niihin sitten heti mennään pätemään ja harjoittelemaan uuden tulokkaan kanssa =)


 
\
Alkuperäinen kirjoittaja 04.03.2006 klo 09:10 Mellu kirjoitti:
Te saatte lepakon :D
ihanan näköinen rotu...itsekkin olen siitä haaveillut..mies ei vaan innostu ku se kuulemma jää jalkoihin....

näin minäkin ajattelin ennen että pienet koira on ihan turhia räksyttäjiä jotk jää jalkoihin. Koiran pitää olla koiran kokoinen,mutta sitten iski kauhia pikkukoira kuume ja mieskin innostui sellaisesta kainaloon napattavasta alta 10kg koiruudesta. :)
 
Ne on mainion näkösiä (ja olosia) pikkukoiria :D Tässä meijän lähelläkin niitä on kolme.Ruskeat ei vaan ole yhtään niin hienoja kun mustat ;)

Itellä ollut dobberipoju ja voisin tosiaan harkita kyseistä kääpiörotua jo sen ulkonäön takia :whistle: Ois sit semmonen minidobberi,pienisuuri koira joka mahtus autoonkin :D
 

Yhteistyössä