E
esikko
Vieras
Alkoi vaan mietityttään, kun kaikissa vauvaoppaissa jauhetaan koko ajan sitä, että sikiölle pitäisi koko ajan olla posmeltamassa ja laulamassa tuutulauluja. Itse odotan tässä esikoista syntyväksi kesällä, ja henk. koht. en koe luontevaksi höpöttää ja laulaa mahalle koko ajan. Silittelen kyllä mahaa koko ajan
, ja välillä tietysti jutellaan hellästi vauvalle varsinkin miehen kanssa, kun seurataan vauvan möyrimistä ja potkimista yhdessä. Vauvahan oppii jo mahassa tunnistamaan äidin ja isänkin äänet, mutta ei kai sille mitään monologeja tarvitse pitää?
Ja tämä ei missään nimessä ole kritiikkiä niille, jotka puolestaan tuntevat luontevaksi jutella ja laulaa sikiölle, se on ihana asia ja meitä kun on niin erilaisia ihmisiä. Kiinnostaa vaan muiden kokemukset tästä aiheesta.