Joutsen hukutti miehen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja :/
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Joutsen on iso lintu ja vedessä varmaan vahvemmilla kuin uiva ihminen... kurja juttu. Onkohan mies ihan hukkunut vai onko lintu kopsauttanut tajun kankaalle vai miten lienee sattunut...
 
Meillä oli aikoinaan kotona maaseudulla hanhia. Ne ovat huomattavasti pienempiä kuin joutsenet, mutta ERITTÄIN ärhäköitä. Voin hyvin kuvitella, ettei joutsenellekaan pärjää, jos se kimppuun käy.
 
semmonen homma että jos joutsen puolustaa omia poikasia niin se on vaarallinen, varsinkin vedessä.. on tapahtunut monta semmoista että joutsen on päässyt kontaktiin ihmisen kanssa niin ihmisellä on kylkiluita murtunut ja jopa teholle joutunut niin huonoon kuntoon on mennyt..
 
[QUOTE="hippi";24090510]Ei muuten jää. Poku päähän, päästä kiinni ja pyöritys. Päälle käyvän joutsenen voi mielestäni ihan hyvin niivittää ja syödä[/QUOTE]

Ja mielipiteellä ei sitten ole lainvoimaa. Päälekäyvän joutsenen potkaisemisesta saa parintonnin tuomion jos jää kiinni.
 
Ajavat muut linnut pois ja tekevät viljelyksille haittaa. Joutsenia jo liikaa, niitä saisi vähentää. Mutta lainmuutos ei ikinä menisi läpi koska ihmiset suhtautuvat oudon tunteenomaisesti joutseniin, eikä kukaan suostuisi niitä ampumaan...no ehkä joku maanviljelijä jos sais luvat.
 
[QUOTE="hippi";24090560]Ja mielipiteellä ei sitten ole lainvoimaa. Päälekäyvän joutsenen potkaisemisesta saa parintonnin tuomion jos jää kiinni.[/QUOTE]Joo mutta täytyy olla todella hölmö jos jää kiinni. Joutsenen liha on oikein valmistettuna todella herkullista ja mureaa ja netistä löytyy pienellä hakemisella hyviä erikoisreseptejäkin.
 
[QUOTE="vieras";24090803]Tuommoiset tappajalinnut saisi lopettaa. Milloin viimeksi susi on tappanut ihmisen? Joutsenet taitavat olla pahempia.[/QUOTE]

Susi ei taida olla tappanut tässä maassa ihmistä tämän maan historian aikana. En silti lähtisi koittamaan onnea susilauman kanssa ilman haulikkoa
 

Yhteistyössä