joululaatikoitten tekijät

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tossuliini
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

tossuliini

Vieras
Ketkä muut tekevät joululaatikot itse? Mä olen jo yhdet satsit tehnyt lanttulaatikkoa, imellettyä perunalaatikkoa ja nyt on porkkanalaatikot uunissa (tuli kolme 1,5 litran foliovuokaa), seuraavana on vuorossa maksalaatikko ylihuomenna ja vielä meinaan tehä toiset annokset ekaksi mainittuja, maksalaatikkoa teen sen verran mitä siitä annoksesta tulee, en enempää, muita sitten teen 2 satsia jokaista.
 
Meillä tehdään vain lanttulaatikkoa. Maksalatikkoa en osaa yhdistää jouluun, perunalaatikko ei karppiperheessä kiinnosta ja porkkanalaatikkoakin menee yleensä niin vähän, että anopin ja äidin joulupöytä riittää.
 
Minä teen itse lanttulaatikon ja porkkanalaatikon. Tänä vuonna taidan olla sen verran laiska, että ostan tukusta valmiina soseutetun lantun, niin ei tarvitse keitellä.
 

Yhteistyössä