T
tiedättekö
Vieras
Joutuuko asunnosta maksamaan jotakin ylimääräistä veroa. Kyllähän se tulee periaatteessa omaan käyttöön vai luetaanko tuo jotenkin sijoitusasunnoksi. Poika on alle 18 v.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras2:ennemmin kannattaa vuokrata asunto ulkopuoliselle ja vuokrata pojalle toinen asunto. Tällöin saatte parhaan tuoton sijoitusasunnolle, ja kun poika on yli 18 ja asuu vuokra-asunnossa on mahdollista saada asumislisääkin, kun vanhempien tulot ja asumismuoto ei enää vaikuta. Hyvässä lykyssä saatte vuokratuottoina sekä sij.asunnon lyhennykset että pojan vuokrat hoidettua.
Näin me ainakin meinataan meidän tytöille tehdä aikanaan....
Alkuperäinen kirjoittaja ap:Alkuperäinen kirjoittaja vieras2:ennemmin kannattaa vuokrata asunto ulkopuoliselle ja vuokrata pojalle toinen asunto. Tällöin saatte parhaan tuoton sijoitusasunnolle, ja kun poika on yli 18 ja asuu vuokra-asunnossa on mahdollista saada asumislisääkin, kun vanhempien tulot ja asumismuoto ei enää vaikuta. Hyvässä lykyssä saatte vuokratuottoina sekä sij.asunnon lyhennykset että pojan vuokrat hoidettua.
Näin me ainakin meinataan meidän tytöille tehdä aikanaan....
Mutta eikö nuo asumislisät ole aika lailla pieniä. Vuokra-asuntojen hinnat on täällä kohtuullisen korkeat, joten ei ehkä kannata. Mutta laskeahan tietysti tuokin kannattaa. Kiitos vinkistä