Jos lapsen hoitoajaksi on merkitty klo 9 alkaen, niin pitääkö meidän nyt muuttaa hoitoaikaa...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja virsa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

virsa

Vieras
Joudun viemään lapsen hoitoon 15-10 minuuttia vaille yhdeksän, että ehdin bussiin (mun pitää 10 vaille lähteä päiväkodilta itse, että ehdin). Päiväkodilta on aiemmin sanottu, että on ok kun hoitoaika on noin suunnilleen, meillä esimerkiksi se on sopimuksessa ollut klo 9-17, vaikka lapsi haetaan useimmiten 16-16.30, vain toisinaan vasta klo 17.00.

Yksi hoitaja on nyt alkanut tästä huomautella, kun lapsi tuodaan niin kamalan aikaisin. Hänellä on kyllä tapana huomautella ihan kaikesta muutenkin, mutta miten asia menee virallisesti? (Pk:n edellisen johtajan mielestä aikataulu oli ok, samoin muiden hoitajien, uutta johtajaa en ole tavannut).

Mietin, että jos se siitä on kiinni, pyydän muuttamaan hoitoajaksi klo 8.30-17.00. Ei tule ainakaan sanomista sitten, että lapsi tuodaan hirveän paljon aikaisemmin kuin pitäisi.
 
Jos lapsesi olisi meillä niin ehdottaisin että toisit jo 8.30 ja hoitoaikaa muutettaisiin. Meillä kun on aamupiiri juuri klo. 8.30-9.00 ja se häiritsee muita lapsia sekä toimintaa että sinne pelmahdetaan kesken kaiken. :)
 
se hoitoaika tarkoittaa sitä kokonaisaikaa jonka lapsi siellä on ja on sitova eli vaikkapa yli 4 mutta alle 6h hoitoajalla ei voi olla 6h15 min hoidossa vaan hoitoaika pitää muuttaa. Jos hoitoaika on 9h niin ihan huoletta voit viedä 8.45 jos haet klo 17.
 
[QUOTE="hoitaja";24497633]Jos lapsesi olisi meillä niin ehdottaisin että toisit jo 8.30 ja hoitoaikaa muutettaisiin. Meillä kun on aamupiiri juuri klo. 8.30-9.00 ja se häiritsee muita lapsia sekä toimintaa että sinne pelmahdetaan kesken kaiken. :)[/QUOTE]

Se taas ei oikein onnistu ekaluokkalaisen kouluun viemisen kannalta, mutta kiitos kuitenkin :)
 
muutakaa hoitoaikaa,niin ei tarvii naputtaa moisesta.

Meillä hoitoaikasopimuksessa on 6.30-16.15,vaikka yleensä on hoidossa n.8-15.30,mutta joskus tarvii tulla jo 6.30 ja joskus harvoin menee 16 asti.
 
Muuttakaa hoitosopimukseen! Meillä ainakin lasketaan, kuinka moni lapsi on milloinkin hoidossa ja tehdään työvuoroja sen mukaan. Esim. iltavuorolainen tekee vuoron 9-17, ja siksi voi olla, että huomautellaan, kun tuot ennemmin. Voi olla, ettei oikein kädet meinaa riittää.
 
[QUOTE="pk:n täti";24497834]Muuttakaa hoitosopimukseen! Meillä ainakin lasketaan, kuinka moni lapsi on milloinkin hoidossa ja tehdään työvuoroja sen mukaan. Esim. iltavuorolainen tekee vuoron 9-17, ja siksi voi olla, että huomautellaan, kun tuot ennemmin. Voi olla, ettei oikein kädet meinaa riittää.[/QUOTE]

Ja siis on muutettu vuoroja, jos tarve muuttuu. Esim. viime vuonna tehtiin yhteistyötä toisen ryhmän kanssa niin, että toisen iltavuoro olikin 8.45-16.45, kun aamulla tarvittiin käsiä.
 
[QUOTE="hoitaja";24497633]Jos lapsesi olisi meillä niin ehdottaisin että toisit jo 8.30 ja hoitoaikaa muutettaisiin. Meillä kun on aamupiiri juuri klo. 8.30-9.00 ja se häiritsee muita lapsia sekä toimintaa että sinne pelmahdetaan kesken kaiken. :)[/QUOTE]

Nää on ihan höpöhöpöjuttuja, ei voi päiväkodin aamupiiri olla niin ehdottoman tärkeä että se häiriintyy jos lapsi tulee kesken paikalle. On kai teillä siellä useampia akkoja töissä... ja perustehtävä muistissa
 
  • Tykkää
Reactions: Draumsyn
Täällä ollut se varttikin tärkeä ilmoittaa hoitoaikojen muutoksissa, koska henk.kunnan viikkotyöajat määrää paljon ja se, että tarpeeksi monta hoitajaa/lapsiryhmä eli miksi et voisi laittaa sitä aikaa jolloin tosiasiassa viet lapsen ja haet? vuorohoidossa ainakin minuuttipeliä ja ymmärrän täysin.
 
Viimeksi muokattu:
Alkuperäinen kirjoittaja työajat vaihtelee;24497665:
se hoitoaika tarkoittaa sitä kokonaisaikaa jonka lapsi siellä on ja on sitova eli vaikkapa yli 4 mutta alle 6h hoitoajalla ei voi olla 6h15 min hoidossa vaan hoitoaika pitää muuttaa. Jos hoitoaika on 9h niin ihan huoletta voit viedä 8.45 jos haet klo 17.

VÄÄRIN. Hoitoaikasopimus tarkoittaa kyllä sitä kokonaiskestoltaan maksimiaikaa, mutta niiden ilmoitettujen aikojen sisällä.

Jos olet sopinut 9-17 niin ennen klo 9 ei periaatteessa saa viedä. Tee siis johtajan kanssa uusi sopimus niin ei tarvitse kuunnella turhaa kuittailua.
 
Täällä ollut se varttikin tärkeä ilmoittaa hoitoaikojen muutoksissa, koska henk.kunnan viikkotyöajat määrää paljon ja se, että tarpeeksi monta hoitajaalapsiryhmä eli miksi et voisi laittaa sitä aikaa jolloin tosiasiassa viet lapsen ja haet?

Voi, siis tietenkin. Meillä on ollut tuo vanha aika siksi, että bussini lähti aikaisemmin 10 minuuttia myöhemmin. Nyt aikataulua muutettiin niin, että en voi viedä lasta tasan klo 9, sillä myöhästyn itse bussista. Juttelin tästä aiemmin pväkodilla ja siellä sanottiin, ettei tarvitse tehdä mitään. Mutta pyydän nyt sitten ne tarkistettavaksi uudelleen.
 
Nää on ihan höpöhöpöjuttuja, ei voi päiväkodin aamupiiri olla niin ehdottoman tärkeä että se häiriintyy jos lapsi tulee kesken paikalle. On kai teillä siellä useampia akkoja töissä... ja perustehtävä muistissa

Mitä höpöhöpöä siinä on? Meillä on aamupiirissä joku juttu kesken, ja yksi paukkaa paikalle niin muiden keskittymiskyky katoaa, kun aletaan katsoa kuka sieltä tulee ja moikkamaan kaveria. Ja kun näitä kesken kaiken paikalle paukkaavia on useampia niin tulee monta keskeytystä. Siihen vielä päälle se vanhempi jolla on jotain asiaa ja haluaa jutella hoitajalle/ opelle, niin itsekin täytyy keskeyttää koko homma siihen.

Toisekseen, pidän ihan tärkeänä että lapsi saisi olla mukana aamupiirissä alusta loppuun.

Meillä ei tuohon aikaan ole kuin 2 aikuista töissä, ja toinen on aamupiirin aikaan tauolla kun on tullut jo klo. 6.00. sekä hoitamassa muita juttuja.
 
Pitää muuttaa! Jos ihan satunnaisesti kerran tai kaksi viet lapsen hoitoon aiemmin, se tuskin haittaa. Vaikinaisesti teillä on hoidon tarve 8.45 tai vaikka 8.30 niin ei tartte kelloa kytätä. Luultavasti siellä nyt jonkun hoitajan työaika alkaa klo 9.00. kuten ilmeisesti sinunkin.

Samalla on helppo muutta se kotiinhakuaika liukuvaksi niin ei tule siitäkään sanomista. Sinne voi ihan hyvin kirjata, esim. 16-17. Kunhan ei mene yli tosta.
 
[QUOTE="vieras";24497912]Mitä höpöhöpöä siinä on? Meillä on aamupiirissä joku juttu kesken, ja yksi paukkaa paikalle niin muiden keskittymiskyky katoaa, kun aletaan katsoa kuka sieltä tulee ja moikkamaan kaveria. Ja kun näitä kesken kaiken paikalle paukkaavia on useampia niin tulee monta keskeytystä. Siihen vielä päälle se vanhempi jolla on jotain asiaa ja haluaa jutella hoitajalle/ opelle, niin itsekin täytyy keskeyttää koko homma siihen.

Toisekseen, pidän ihan tärkeänä että lapsi saisi olla mukana aamupiirissä alusta loppuun.

Meillä ei tuohon aikaan ole kuin 2 aikuista töissä, ja toinen on aamupiirin aikaan tauolla kun on tullut jo klo. 6.00. sekä hoitamassa muita juttuja.[/QUOTE]

Ovatko perheet päiväkotia varten vai päiväkodit perheitä varten? Muuta kellonaikoja paremmin teidän perheelle sopivaksi ja kuljeta Lapsiasi kuten parhaaksi näet. Ne ovat Sinun lapsiasi. Päiväkoti toki tarvitsee ajat siksi jotta heillä on mahdollisuus pitää henkilökuntaa tarvittava määrä.
 
[QUOTE="aktiivi";24498030]Ovatko perheet päiväkotia varten vai päiväkodit perheitä varten? Muuta kellonaikoja paremmin teidän perheelle sopivaksi ja kuljeta Lapsiasi kuten parhaaksi näet. Ne ovat Sinun lapsiasi. Päiväkoti toki tarvitsee ajat siksi jotta heillä on mahdollisuus pitää henkilökuntaa tarvittava määrä.[/QUOTE]

Niinkuin sanoin, ehdottaisin asian näin ja perustelisin sen. Niinkuin olen joillekkin perheille tehnyt ja he ovat hyvin ymmärtäneet asian eikä ole ollut ongelmia. Kyse on kodin ja päiväkodin yhteistyöstä, ja kyse tässäkin vain 15 minuutista. Jos perhe ei pysty joustamaan 15 minuuttia, niin se on heidän päätöksensä. Sitten he vain lamppaavat kesken toimintatuokion sisään, ei siinä muuta. Jokatapauksessa kannattaa muuttaa se hoitoaika papereihin, niin ei tarvitse miettiä asiaa sen enempää. :)
 
[QUOTE="alkup";24497910]Voi, siis tietenkin. Meillä on ollut tuo vanha aika siksi, että bussini lähti aikaisemmin 10 minuuttia myöhemmin. Nyt aikataulua muutettiin niin, että en voi viedä lasta tasan klo 9, sillä myöhästyn itse bussista. Juttelin tästä aiemmin pväkodilla ja siellä sanottiin, ettei tarvitse tehdä mitään. Mutta pyydän nyt sitten ne tarkistettavaksi uudelleen.[/QUOTE]

Juu, kannattaa tehdä uusi hoitoaikasopimus. Ja onhan se kaikkien etu, että homma toimii. Turha tehdä kärpäsestä härkästä, joskus joku voi älähtää vaikka nyt oliskin asia ok suullisesti.
 

Yhteistyössä