Jopa 70 suomalaisnaista kuolee vuosittain turhaan - tämän taudin riski olisi helppo selvittää!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Onkos tämä se mistä Milanna on puhunut jo kauan?

Kohdunkaulan syöpä olisi kitkettävissä kokonaan Suomesta, jos koko maassa otettaisiin käyttöön uusi testaustapa.
Riski sairastua kohdunkaulan syöpään voidaan selvittää nyt tarkasti HPV-DNA-testillä.

Papa-koe on ollut käytössä jo yli 60 vuotta. Se ei kuitenkaan tehoa yhtä hyvin kaikkiin kohdunkaulasyöpätyyppeihin.

THL ja Käypä hoito suosittavatkin seulontakäytännön uudistamista ja HPV-testauksen tuomista 35-vuotiaista lähtien papa-testauksen tilalle.

Kohdunkaulan syöpä on rintasyövän jälkeen naisten toiseksi yleisin syöpä maailmassa. Suomessa tilanne on parempi 60-luvulla aloitetun seulontaohjelman ansiosta, mutta siitä huolimatta Suomessa sairastuu joka vuosi 140-180 naista kohdunkaulasyöpään. Heistä 50-70 kuolee.

Testi löytää riskiryhmään kuuluvat

HPV-DNA-testi on herkkä ja havaitsee ajoissa ne syövän esiasteet, joita papa-koe ei aina tunnista. Testi löytää juuri ne naiset, joilla on kaikkein suurin riski sairastua. Hälytys tulee ajoissa, joten syöpä voidaan ehkäistä ja hoitaa.

HPV-testiä voi pyytää omalta gynekologilta. Myös joukkoseulontaan odotetaan muutoksia.

Tampereella on tänä vuonna otettu käyttöön HPV-testaus ensisijaisena seulontamenetelmänä 35-vuotiaista alkaen. Monilla muilla paikkakunnilla käytetään edelleen papa-seulontaa THL:n suosituksista huolimatta.

Lue lisätietoja Minä tiedän -kampanjan sivuilta.

HPV-testi selvitt
 
Miun pien tarina..

Itselläni normi papa kontrollisssa löydös: CIN III..kauhea järkytys n. 3v sitten!:'(
..ja huom! ei ollut mitään oireita.

Edessä oli Kolposkopia ja Loop-konisaatio..nyt 3x kontrollipapoissa(1xvuosi) - kaikki Ok ja näytteet olleet 1-luokkaa.:)

Olen onnellinen - huolehtikaa ihunaiset itsesänne!!!:heart:

..kun ei kukaan muu sitä tee.
 
Viimeksi muokattu:
Eihän se niin mene... syövän kans.

http://www.biomedicum.fi/index.php?page=391&lang=1

Viruksia toki riittää... ja mitä enemmän tutkimuksia, sitä enemmän koepaloja?
 

Yhteistyössä