Jonkun aikaa sivusta seuranneena..(ei tätä palstaa,vaan yleensä) Yleistämisestä.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja AnKiTo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

AnKiTo

Vieras
Olen tällä paikkakunnalla asunut nyt rapiat 20 v,tullut tänne "toiselta puolelta" Suomea.
Minusta on jotenkin hassua/kummaa/outoa,että ihmiset yleistää niin helposti esim. romanikansan (jos joku varastaa=kaikki varastaa),jonkun perheenkin yhden ihmisen töpin vuoksi..

Jokunen vuosi sitten erään perheen poika tappoi isänsä ja kaksi muuta miestä,ja heti alettiin huudella **********n perhe on tappajasukua.Niitä pitää varoa,niiden kanssa ei saa olla tekemisissä,ettei tule tapetuksi..Mun kaveripiiriin kuuluu eräs tästä suvusta ja hänen lapsensa on minun lapseni ystävä-käydään viikottain puolin toisin,soitellaan jne...Ollaan jopa yökyläilty-ja sitäkös väki kauhistelee.."eikö pelota että puukko heilahtaa.."

Ja tuosta romanikansasta,mulla oli työkaverina ko kansalaisuudesta olevan nuori nainen,erittäin tekevä,reipas - mutta,työporukka katsoi aina ylen,supistelivat ja jättivät syrjään.Asia vietiin johtotasolle,mutta sieltä tuli kommentti "aikuiset osaa keskenään hoitaa tuollaiset asiat".Oma työsuhteeni loppui ennenkuin asia on saatu päätökseen,en ole kysynyt miten se päättyi..kuulin tuon naisen irtisanoneen itsensä.
 
Ihmiset on niin infantiilejä. Ihan kuin lapset, mikä tahansa käy syyksi jos tarvetta kiusaamiselle tai syrjimiselle on. Ja onhan sitä.

Masentavinta on tuo johdon kommentti "aikuiset osaa keskenään hoitaa tuollaiset asiat". Ihan kiva toiveajatus, mutta kun käytännössä selvästi ei osaa. Helvetin selkärangatonta pestä kätensä tuollaisella turhanpäiväisellä tokaisulla.

Toi on samaa kastia kuin se vanha koulukiusaamisen mahdollistava hokema "ei kannata kannella aikuisille kiusaamisesta, se vain lisää kiusaamista koska kukaan ei pidä kantelupukista..." Just.

Sori, vähän asian vierestä, mutta alkoi korpeemaan.

Kurjaa kaikki syrjintä.
 

Yhteistyössä