Joku on taastusti värjännyt vaatteita

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Eräs"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

"Eräs"

Vieras
Miten käy mustille vaatteille, joissa rasvatahroja, jos ne värjää uudelleen. Korostuuko tahrat?

Voikohan tuollaisia liukaspintaisia housuja värjätä? Onkohan lopputulos hyvä?

Kerran värjäsin juurikin mustia vaatteita ja silloin villatakista tuli uuden veroinen ja mustat housut onnistuivat, tosin olivat sellaisen suorat housut ja niistä saumojen kohdalta väri oli haalistunut. Nyt innokkaana ajattelin tehdä muutamasta paidasta ja noista yksistä housuista uudet värjäämällä. Onnistunkohan hommassa?
 
Se riippuu mistä roikkuu. Jos on puhdasta puuvillaa niin voi onnistuakin. Sekoitekuitujen kanssa on niin ja näin samoin jos on joku rasvainen tahra (joka ei ole lähtenyt monessakaan pesussa). Sekoitekuidussa voi käyvä niin että se luonnonkuituosa värjääntyy mutta keinokuituinen ei ja väristä tulee hassun kirjava (meleerattu?). Sitkeän rasvatahran kohdalla voi käydä niin että se kohta jää värjääntymättä kun muu osa vaatteesta saa uuden värin.
- juu, molemmat on sattuneet kohdalle kun nuorempana värjäsin vaatteitani useinkin pesukoneessa niillä tekstiiliväreillä (olikohan dylon+suolaa).
 

Yhteistyössä