Tätä teen usein
Valkea vuokaleipä
25g hiivaa
25g margariinia tai 2 rkl öljyä
6dl vettä
1tl suolaa
2tl sokeria
n.1 ½ litraa vehnäjauhoja
Murenna hiiva kulhoon. Sulata margariini kattilassa ja lisää vesi. Jos käytät öljyä, lisää se suoraan veteen. Lämmitä neste kädenlämpöiseksi. Kaada tilkka nestettä hiivan päälle ja sekoita, kunnes hiiva on liuennut. Lisää loppu nesteestä, suola, sokeri ja suurin osa jauhoista. Säästä ½-1 dl leivontaan. Vaivaa taikinaa 3-5 min, muttä älä kauempaa, kuin 5 min, koska sitkeä gluteeniverkosto voi muutoin menettää kimmoisuutensa, eikä taikina enää kohoa. Ripottele hieman jauhoja taikinan pinnalle ja peita leivinliinalla. Anna kohota kaksinkertaiseksi, 30-40min.
Vaivaa koneella taikinaa muutama minuutti, kunnes se vetäytyy kasaan. Kumoa jauhotetulle työlaudalle. Taikina ei saa tarttua käsiin tai työlautaan.
Jaa taikina kahtia ja leivo palat sileiksi tangoiksi. Nosta ne voideltuihin 1½ litran vetoisiin, pitkänomaisiin vuokiin (voi olla toki muunkin muotoinen tai välttämättä vuokaa ei tarvitse ollenkaan). Peitä leivät ja kohota kaksinkertaisiksi, 30-40min.
Paista ritilällä uunin pohjalla 200 asteessa 15 minuuttia. Siirrä ritilä ylöspäin seuraavalle korkeudelle ja paista 15 minuuttia. Voitele leivät vedellä juuri ennen, kuin otat ne uunista. Anna vuokien olla muutama minuutti ja kumoa leivät ritilälle. Peitä liinalla.
Leipä säilyy leipälaatikossa tai muovipussissa 3-5 päivää, pakastimessa n.9 kuukautta.
Leivistä tulee kuohkeita ja suurihuokoisia ja niissä on rapea kuori.