Jalkapohja hilseilee,punoittaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Mistä tietää onko jalkapohjassa joku silsa vai vaan kuiva?
Kantapää hilseilee, iho lähtee ja on punainen.
Yritän rasvaa ja rasvaa, tuntuu ettei auta. Iho lähtee silti liuskoina.
Ja punoitus on joskus pahakin ja nousee varpaita kohti sivuilta.
Kertokaapa onko vaan kuivaa vai mistä tietää onko joku tauti mihin tarvitaan lääkerasvaa. Välillä reunoilla kutisee..
En ole ollut julkisella paikalla ilman sukkia, luulen että silsa tarttuu esim uimahallissa mutta en ole ollut missään .. Toinen jalka on ihan ok.
Yritän tähän liittää kuvan jalasta jonka äsken nappasin.
 
Kokeile jalkasienivoidetta. Ei tarvitse reseptiä. Laita säänn. päivittäin, ohjeet löytyy pakkauksesta. On silsaa jos rupeaa auttamaan eikä sitten tietty ole jos ei auta muutamissa päivissä ja lopetat käytön.
 
Kokeile jalkasienivoidetta. Ei tarvitse reseptiä. Laita säänn. päivittäin, ohjeet löytyy pakkauksesta. On silsaa jos rupeaa auttamaan eikä sitten tietty ole jos ei auta muutamissa päivissä ja lopetat käytön.
Käsikauppavoiteet ovat kyllä niin pliisuja, että niitä ei diagnoosin tekemiseen voi käyttää. Varmaan puolet jalkasienitartunnoistakin vain kiihottuu kovempaan kasvuun kun niitä vähän rasvaa sienivoiteella. Mutta aina tietenkin voi kokeilla ja jos ei auta, niin menee sitten lääkäriin.
 

Yhteistyössä