Isyystesti?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Moi.

Tein jokin aika sitten positiivisen raskaustestin. Ennen sitä, juuri vuosipäivänämme mieheni jätti minut. Lasta ei varsinaisesti yritetty, mutta oli tarkoitus antaa tulla, jos on tullakseen ja etenkin mieheni toivoi lasta kovasti. Nyt sitten minut jätettyään hän on kivenkovaan sitä mieltä että lapsi ei ole hänen, vaikka muuta mahdollisuutta ei ole. Olen itse kahden vaiheilla siitä pidänkö lapsen yksinäni vai en, näin lääkärikäyntiä odotellessa en edes tiedä raskauden kestoa vielä.

Kysymys kuuluukin, että milloin isyystestin voi tehdä? Onko se mahdollista jo raskausaikana vai vasta lapsen synnyttyä?

Ja toivon todella saavani asiallisia vastauksia ilman paskamyrskyä, tilanne on itelleni aivan helvetillinen jo muutenkin :-(
 
Sen voi tehdä vasta lapsen synnyttyä ja saattaa mennä kuukausiakin ennen kun saa tulokset.

Tsemppiä sulle! Muuta ohjetta en osaa sanoa, kun että mieti asiaa jokaiselta kantilta: oletko valmis olemaan yh, oletko valmis olemaan lapsen isän kanssa tekemisissä (mahd. riidoista huolimatta) jne. ja tee sitten päätös jatkosta.
 
En itse alkaisi lapsen terveyttä riskeeraamaan jonkun isyystestin tähden.
Niten se teatin tulos vaikuttaisi päätökseesi lapsen pitämisestä?
Turhaa/tyhmää jaarittelua.

Joko päätät lapsen pitää ja varustaudut yksin kasvattamaan tai sitten et.
 
Ap, mihin sinä tuota testiä tarvitset, kun kerran olet varma että ex on ainoa mahdollinen isä?
Onko tarkoitus on kiristää mies lapsella takaisin? Unohda se, synnytä/kasvata lapsi yh:na ja hoida tuo isyyspuoli (=elarit) synnytyksen jälkeen.
 
Ap, mihin sinä tuota testiä tarvitset, kun kerran olet varma että ex on ainoa mahdollinen isä?
Onko tarkoitus on kiristää mies lapsella takaisin? Unohda se, synnytä/kasvata lapsi yh:na ja hoida tuo isyyspuoli (=elarit) synnytyksen jälkeen.[/QUO
Ap, mihin sinä tuota testiä tarvitset, kun kerran olet varma että ex on ainoa mahdollinen isä?
Onko tarkoitus on kiristää mies lapsella takaisin? Unohda se, synnytä/kasvata lapsi yh:na ja hoida tuo isyyspuoli (=elarit) synnytyksen jälkeen.
Todellakaan ei ole tarkoitus kiristää miestä takaisin ja pärjään kyllä ihan ilman elareitakin, tienaan huomattavasti enemmän kuin mieheni. En kuitenkaan halua kasvattaa lasta yksin enkä uskalla edes yrittää tässä tilanteessa (mies jätti minut vakavan masennukseni takia). Lisäksi mies oli nimenomaan se osapuoli joka lapsen halusi.

Mutta kiitos kannustavasta ja asiaa valaisevasta kommentista.
 

Yhteistyössä