isoon sänkyyn

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äippä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

äippä

Vieras
Mihin aikaan teidän pienokaiset siirtyneet lasten sänkyyn, siis pois pinnasängystä?
Onko sängyssä ollut korkeat laidat?
Onko lapsi osannut siirto vaiheessa hyvin tulla sängystä itse pois?

Meillä poika nyt 1v1kk. Olen miettinyt tätä vaihto juttua tässä lähiaikoina, ajattelin jos jäisi nukkumaan sinne paremmin kuin pinnasänkyynsä. Mutta poika ei kiipeile lainkaan, siis kävelee kyllä mutta korkein paikka mihin hän on edes yrittänyt kiivetä on vauvan leikkisänky. sieltä kyllä pääsi hyvin pois, mutta eipä tuo nyt korkea olekkaan.
 
Minoon kyllä vähän jäävi tähän vastaamaan mutta poika nukkui melkein 2,5vuotiaaksi asti pinnasängyssä kun viihtyi eikä kiipeillyt pois. Isojen poikien sänky oli jo huoneessa odottamassa mutta hän ei halunnut sinne aiemmin siirtyä.
 
meillä esikoinen kiipesi pinnasängyn laidalle roikkumaan ollessaan 1,5v. Sillon siirettiin jatkettavaan. Toinen teki saman ollessaan vähän reilun vuoden-> sama juttu. Osasivat laskeutua. Kolmas on 1v2kk ja kohta varmaan sen aika ennenkun kolahtaa. Kiipeilee ja laskeutuu kyllä esim. meidän sänkyyn ja sohvalle.
 
Meillä tuo siirto edessä varmaan ihan lähiaikoina - jätkällä nyt ikää 1 v ja 1 kk. Toinen tulossa muutaman kk kuluttua ja sitä ennen olis tavoite tuo pikku-ukko muuttaa jatkettavaan.
 
Poika siirtyi pinniksestä jatkettavaan reilun vuoden iässä, olisko ollu tarkalleen 1v4kk. Ensin sänky oli meidän sängyn ja seinän välissä, sitä kautta harjoitteli sitä, että sängyssä on vain matalat laidat, 1v 9kk ikäsenä siirettiin sänky sitten omaan paikkaan ja laitettiin lisälaita, siinä on nyt sitten nukkua posottanut muutaman kuukauden.
Sillon kun sänky oli meidän sängyn vieressä, pysy hyvin sängyssä, aamulla kiipes kyllä viereen, nyt kun on omassa nurkassaan, niin tulee kyllä pois jos on sillä tuulella, että tahtoo ärsyttää tahallaan, mutta yleensä pysyy hyvin sängyssään.
 
Meillä lapset 3v3kk ja 1v10kk ja molemmat nukkuvat pinnasängyissä. Noin 1,5v ikäisinä ovat oppineet kiipeämään pinniksestä pois ja silloin on laita laskettu. Nyt isojen sängyt tilattu molemmille, saavat ne 1,5 viikon päästä.
 
1v2kk iässä siirtyi normi sänkyyn, kun kiipesi pois pinnasängystä ja se alkoi olemaan jo niin vaarallista touhua. meidän pinnasängystä kun ei laitojakaan saa laskettua, eikä pohjaa laskettua, kun on niin vanhanaikainen
samaan aikaan kun lapsi siirtyi normaaliin sänkyyn nukkumaan, rauhoittui myös yöunet, kun ei ollut tarvetta kiipeillä pinnasängystä pois.
 
2,5-vuotiaana.
Ei tehnyt elettäkään, että olis koittanut pinniksestä kiivetä. Vaihdettiin, kun iso sänky oli jo valmiina ja pinnis alko olla vähäsen ahdas.

Sängyssä on turvalaita, muuten varmasti tippuis, vaihtaa niin paljon asentoa nukkuessaan.
Osasi toki jo tulla pois ja kiivetä takaisin itse.
 
1 v ja 4 kk siirtyi nukkumaan lastensänkyyn. Alkoi nukkumaan paremmin siinä ja ilman heräilyjä. Pinniksessä oli niin ahdasta ja jalka jäi aina pinnan väliin niin heräsi sitä itkemään. Nyt tutistakin vihdoin luovuttu (1v ja 5kk) ja menee itse sänkyyn illalla hampaiden pesun jälkeen odottamaan että isi tulee nukuttamaan.
 

Yhteistyössä