IRTI ÄITIKULTISTA: superäitiys luo epätasa-arvoa

Lilii lisänimetön

Aktiivinen jäsen
08.05.2008
30 970
-26
36
Helsinki
Jopas oli hyvä kirjoitus tämän aamun hesarissa perhepedistä, imetyksestä ja kestoista: ne luovat paineita äideille ja epätasa-asvoa isien ja äitien välille, isät eivät voi osallistua täyspainoisesti, äiti omii vauvan jne. Kerrankin joku uskaltaa sanoa tämän :xmas: Täti Ranskasta.


(Ei linkkiä koska juttu kopioitu digilehdestä, ei avoimilta verkkosivuilta)

Irti äitikultista

Ekologisen äitiyden ihannointi on mennyt liian pitkälle, sanoo ranskalaisfilosofi Elisabeth Badinter. Kestovaipat, perhepeti ja imetys lisäävät epätasa-arvoa.

Filosofi ja feministi Elisabeth Badinterin mukaan omistautunut äitikultti kuormittaa naisia ja lisää miesten poissaoloa. Näin viattomasta vauvasta on tullut miehisen sorron paras liittolainen.


Pariisi. Filosofi Elisabeth Badinterin käsi lentää kaaressa osoittamaan koristeellista parveketta. Sieltä avautuu näkymä Pariisin kuuluisimpaan puistoon, Luxembourgiin.

"Luxembourgin puisto on ollut minulle oiva laboratorio. Seuraan äitejä hiekkalaatikolla. Usein he näyttävät toivottoman ikävystyneiltä", Badinter kertoo kotonaan.

"Minä haluaisin sanoa heille: jos teistä on niin kamalaa olla puistossa pienten lasten kanssa, hyvänen aika, tehkää jotain muuta! Viekää lapsi päiväkotiin!"

Badinter, 65, on vuosikymmeniä ollut Ranskan arvostetuimpia filosofeja ja feministejä. Helmikuussa ilmestynyt, Flammarionin kustantama uutuuskirja Le Conflit - La femme et la mère eli Konflikti: nainen ja äiti aiheutti kiivaan debatin, joka jatkuu edelleen.

Badinter kirjaa teoksessa havainnoimaansa suuntausta, jossa äidin rooli lastenhoidossa on korostunut dramaattisesti kolmen viime vuosikymmenen aikana. Ranskalaisfilosofi on luonnollisesti muokannut teesistä provosoivaa tekstiä.

"Viattomasta vauvasta on tullut ilman hänen omaa tahtoaan miehisen sorron paras liittolainen", Badinter kirjoittaa.

Äitiyden lisääntyvää painolastia perustellaan luonnollisuudella ja ekologialla.

"On hyvä tehdä itse kotiruokaa purkkiruokien sijasta, käyttää kestovaippoja, imettää pitkään ja lapsentahtisesti. Sitten vielä päiväkotien johtajat suosittelevat, että yksivuotiaiden kanssa olisi paras olla kotona."

"Vaatimusten lista muodostuu taakaksi, joka tekee työhön paluusta yhä vaikeampaa", filosofi sanoo.

Badinterin mukaan naisia painostetaan nykyisin imettämiseen. Se on hänestä väärin.

"Imetys on niin henkilökohtainen asia, että naisen pitäisi yksin saada päättää."

Badinterin väitteet ovat herättäneet Ranskassa sekä ihailua että kiivasta arvostelua.

Nelikymppinen vihreiden puheenjohtaja Cécile Duflot moitti, että 65-vuotias Badinter ei tunne nykytodellisuutta. Nykyäänhän miehetkin voivat hoitaa vauvoja ja pestä vaippoja, muistutti Duflot.

"Tuo on huvittavaa", vastaa Badinter.

"Kumpikohan meistä ei tunne nykytodellisuutta? Duflot ei tiedä, että kotitöistä naiset hoitavat valtaosan. Eivät miehet niitä vaippoja pese."

Ranskan tilastokeskuksen mukaan naiset huolehtivat lähes 80 prosentista kotitöitä, Badinter muistuttaa. Suomessa vastaava osuus on Tilastokeskuksen mukaan vähän pienempi, 61 prosenttia. Suomessa työnjako myös tasoittuu lasten kasvaessa.

Badinteria on moitittu myös äitiysvihamieliseksi. Se selkeästi ärsyttää filosofia.

"Tätä minä en sanoisi ranskalaiselle lehdelle, sillä en halua puhua yksityiselämästäni. Mutta sinulle voin sen sanoa. Minulla on kolme lasta. Raskaudet ja lasten saaminen ovat olleet elämäni hienoimpia aikoja. Minusta voi sanoa mitä vain, mutta ei sitä, että olisin äitiysvihamielinen. En vain halua, että yhtä naiseuden ja äitiyden mallia tuputetaan kaikille."

Vaikka Badinter ei halua puhua yksityisasioistaan, kaikki Ranskassa tuntevat hänen aviomiehensä, entisen oikeusministerin ja ihaillun ihmisoikeuksien ajajan Robert Badinterin. Konflikti-teoskin on omistettu "Robertille".

Elisabeth Badinterin mukaan naiset voivat reagoida kolmella tavalla äitiyden kasvaviin vaatimuksiin.

"Ensinnäkin ovat ne naiset, jotka vetäytyvät kotiin."

Badinterin mukaan tämä yleistyy, koska työelämä on yhä rankempaa ja hajanaisempaa. Jos arvostusta tuntuu mahdottomalta saada työssä, voi äitiydelle omistautuminen tuntua mielekkäältä.

Toinen ryhmä ovat naiset, jotka haluavat omistautua työlle ja muulle elämälle ja valitsevat lapsettomuuden.

"Minua kiinnostaa kolmas, väliin jäävä ryhmä, joka haluaisi yhdistää perheen ja muut kunnianhimot. Se on yhä vaikeampaa."

Itse asiassa Badinterin moittima trendi on Suomessa paljon pidemmällä kuin Ranskassa.

Suomessa lapset hoidetaan kotona paljon pidempään kuin Ranskassa. Alle kolmevuotiaista vain noin 25 prosenttia on päivähoidossa. Ranskassa äitiysvapaa päättyy lapsen ollessa kolme kuukautta. Sen jälkeen moni äiti lähtee töihin. Vauvat viedään päivähoitoon tai kotiin palkataan hoitaja.

Kun Badinter kuulee Suomen kotihoitotilastoista, hän huokaisee.

"Minä olisin tästä huolissani. Mitä jos äiti kuuden kuukauden jälkeen haluaa takaisin töihin ja on saanut tarpeekseen vauvan kanssa olosta vuorokauden ympäri? Onko hänen pakko olla vielä kotona?"

Kaikissa Pohjoismaissa imetys on suositumpaa ja sitä jatketaan pidempään kuin Ranskassa, joka on imetystilastojen häntäpäässä.

"Minusta on outoa, että Pohjoismaissa 90 prosenttia äideistä imettää. Luku on stalinistinen. Voiko silloin puhua valinnanvapaudesta?" räväkkä filosofi pohtii.

Kestovaipat ja perhepetikin, kaksi Badinterin inhokkia, vaikuttavat olevan Suomessa yleisempiä kuin Ranskassa. Perhepeti on Badinterin mukaan haitaksi parisuhteelle.

Toisaalta Badinter arvostaa pohjoismaista perhepolitiikkamallia.

"Pohjoismaissa on todella yritetty saada isät ottamaan vastuuta kodista ja lapsista. Tulokset eivät ole fantastisia, mutta Ranskassa tässä ollaan täydellisesti epäonnistuttu. Ja kyllä Ranskan pitäisi pidentää äitiysvapaata. Nykyinen 12 viikkoa on liian lyhyt."

Vaikka Badinterin teos herätti kiistelyä, hän edustaa hyvin perinteistä ranskalaista käsitystä naiseudesta. Sen ytimessä on ajatus naisesta nimenomaan naisena. Vauvan tarpeita ei pitäisi käyttää naisen valinnanvapauden kutistamiseen, Badinter tiivistää.

"Ranskassa on perinteinen arvo, että nainen on ennen kaikkea tärkeä, eikä vain lapsi."

Vaikka äitiyden painolasti Ranskassa on Suomea pienempi, ranskattaret kohtaavat paljon muita odotuksia. Nekin voivat ahdistaa.

"Ranskassa on ajatus, että pariskunta on tärkeämpi kuin lapsi. Monen naisen syy olla imettämättä on se, että he pelkäävät sen häiritsevän parisuhdetta. Rinta kuuluu enemmän miehelle kuin lapselle."

Ranskan historiassa oli pitkä kausi, jolloin lapsista huolehtivat lähinnä imettäjät.

"Uskottiin, että sperma saa äidinmaidon happanemaan. Joten imettäminen ja seksi eivät sopineet yhteen. Naiset eivät imettäneet, jotta miehet eivät olisi lähteneet muualle."

Lasten lähettäminen kodin ulkopuolelle tuntemattomien huomaan heijastui kuolleisuuteen: 1700-luvulla puolet lapsista kuoli ennen kymmenvuotissyntymäpäiviään.

Valistusfilosofi Jean-Jacques Rousseau käänsi suuntauksen ajatuksella, että ihmisten täytyy palata lähemmäs luontoa ja äitien siis hoitaa poikasiaan. Tämä linja vakiintui porvarilliseksi ihanteeksi.

"Vasta 1970-luvulla alkoi uusi feminismi, joka sysäsi vastuuta myös isille. Mutta kehitys katkesi, kun amerikkalainen, sukupuolieroja korostava feminismi yleistyi. Ei ole enää yhtenäistä naisasialiikettä, joka vaatisi tasa-arvoista työnjakoa, vaan on toistensa kanssa erimielisiä naisliikkeitä."

Niin, eikö vauvan sijaan pitäisi syyttää epäreilua työnjakoa ja poissa olevia isiä?

"Kyllä, minusta kotitöiden epäreilu jakaminen on suurin epätasa-arvon syy. Palkkaerojenkin taustalla on minusta naisten taakka kotona. Saarnaan kotitöiden jakamisesta päivittäin, mutta tämän kirjan näkökulma on eri."

Badinterin mukaan nykyinen äitikultti valitettavasti vain lisää miesten poissaoloa.

"Eikä tässä suuntauksessa ole kyse miesten salaliitosta."

Yksi Badinterin ankaran kritiikin kohteista on amerikkalainen Leche League, joka on maailmanlaajuisesti lobannut imettämisen puolesta ja joka Badinterin mielestä painostaa äitiydelle omistautumiseen. Liike koostuu vain naisista. Muutoin hän syyttää "radikaalia ekologista liikettä".

"En tietenkään vastusta ekologisuutta, mutta siinä ei pitäisi uhrata naisten vapautta."

Badinterin mukaan ranskattaret ovat tähän mennessä paineista huolimatta onnistuneet vastustamaan täydellisen äidin kulttia ja pysyttelemään "keskinkertaisina äiteinä, joilla on myös muita kunnianhimoja kuin äitiys".

"Jos tyytyy keskinkertaisuuteen äitiydessä, on helpompi olla myös kumppani ja nainen."

Hänestä se voi olla yksi salaisuus Ranskan korkeaan syntyvyyteen: koska ranskattaret eivät ota äitiydestä järkyttävää painetta, äitiys ei tunnu niin raskaalta. Silloin lapsiluvunkin annetaan kasvaa.

Miten filosofi ja kolmen lapsen äiti sitten neuvoisi äitejä ja naisia?

"Ehkä tärkeintä on löytää oikea välimatka: äiti ei saa olla liian poissa oleva, mutta ei pidä olla liian läsnä, liian ahdistavakaan", Badinter sanoo.

"Mutta on hirveän vaikeaa olla riittävän hyvä äiti. Jos joskus kokee tekevänsä jotain oikein, huomaa myöhemmin olleensa väärässä."
 
:o hämmästyttävää! Olen täysyn eri mieltä, ja meillä sentään on 6 lasta joten ehkä en edes ymmärrä tuota (ja on imetetty vuoden, kestovaippailtu 2v ja usein lapset alle 3v ja joskus isommatkin hiippailleet yöllä viekkuun)
 
Minusta tuo oli kaikin tavoin mieletön (sanan joka merkityksessä ) kirjoitus! Hieno ja järkyttävä. Itsekin olen täysimettänyt 6kk kaksi lastani ja kestovaipat oli käytössä aikansa jne. Silti ymmärrän naisen pointin, olen sittemmin miettinyt miten jaksoin ja mikä minut sai suorittamaan äitiyttä. Nyt jälkikäteen osaan ja uskallan sanoa, että osa asioista oli juuri suorittamista.

Kolahti tuo "Täydellisen äitiyden kultti."
 
Kovastipa Badinteria korpeaa se, että toiset imettävät, kun tietövöt sen olevan hyväski lapselle.

Ilmeisesti ei itse ole paskaakaan välittäönyt moisesta, ja nyt kuitenkin haluaa kaikin keinoin glorifioida omat valintansa, ja saada ajatuksilleen olemassa olon oikeutusta. Kuultaa läpi huoli siitä, että jos asia itsesään ei saa oikeutusta riittävästi an sich, niin sitä enemmän sitten messutaan. Hitler-kortti vain puuttui! Muuten stereotypinen juttu.
 
Aika paljon samanlaisia mietteitä minullakin on. Ja täälläkin näkee/kuulee paljon, kuinka koitetaan suoriutua äitiydestä :/ Parisuhde on mulle tärkeää, mutta ymmärrän perheitä, jotka haluavat lapsensa vieressä pitää.
Se mikä on sopinu mulle, ei sovi muille. Imetyskin oli mulle inhottavaa :S
 
Alkuperäinen kirjoittaja Lilii lisänimetön:
Minusta tuo oli kaikin tavoin mieletön (sanan joka merkityksessä ) kirjoitus! Hieno ja järkyttävä. Itsekin olen täysimettänyt 6kk kaksi lastani ja kestovaipat oli käytössä aikansa jne. Silti ymmärrän naisen pointin, olen sittemmin miettinyt miten jaksoin ja mikä minut sai suorittamaan äitiyttä. Nyt jälkikäteen osaan ja uskallan sanoa, että osa asioista oli juuri suorittamista.

Kolahti tuo "Täydellisen äitiyden kultti."

No jos äitiys on suorittamista jos imettää pitkään tai kestoilee niin ehdottomasti kannattaa lopettaa imetys ja kestoilu. Samoin jos ei nauti kotona olemisesta niinkannattaisi harkita palaamista töihin... Mutta jos imetys tai kestoilu tai kotona olo ei tunnu uhraukselta niin mikä siitä oikein tekee peikon? Pitäisi olla uskallusta olla sellainen äiti (tai isä ) kuin oikeasti on. Vanhemmuus ei saisi olla kamalaa suorittamista ja just ja just rimanyli selviytymistä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja .:
Kovastipa Badinteria korpeaa se, että toiset imettävät, kun tietövöt sen olevan hyväski lapselle.

Ilmeisesti ei itse ole paskaakaan välittäönyt moisesta, ja nyt kuitenkin haluaa kaikin keinoin glorifioida omat valintansa, ja saada ajatuksilleen olemassa olon oikeutusta. Kuultaa läpi huoli siitä, että jos asia itsesään ei saa oikeutusta riittävästi an sich, niin sitä enemmän sitten messutaan. Hitler-kortti vain puuttui! Muuten stereotypinen juttu.

Mun mielestä olis hyvä että imetyksen voisi valita itse. Kaikki tietävät sen olevan hyväksi lapselle, mutta on suorastaan saatanasta se että esim kaksosperheessä on vaikea saada tietoja eri maidonkorvikkeiden ominaisuuksista kun käsketään vain kysyä neuvolasta ja neuvolantäti ei tiedä asiasta mitään.

Suomessa ei ole mitään mielipiteen tai sanavapautta koskien tätä imetysasiaa. Mielestäni se on käsittämätöntä, kun kyseessä on kuitenkin länsimaa.

Olen sitä mieltä että erilaiset vaihtoehdot pitäisivät olla sallittuja myös äitiydessä.
 
En jaksanut lukea koko tekstiä. Ihmettelen vouhotusta "superäitiydestä". Mistä lähtien maailman luonnollisin asia, lähtien synnytyksestä ja jatkuen imettämiseen on ollut superäitiyttä ja suorittamista? Tai perhepeti? Mikä olisikaan ollut leppoisampaa, kuin nukkua vastasyntynyt kainalossa ja lykätä tissi öisin suuhun! Samoin vauvan pissattelu on ollut luonnollisen ja helpon tuntuista, kuten myös kestovaippojen käyttö. Ihmisten ja äitien ongelma on se, että luovat itselleen itse kehittelemiään ongelmia ja paineita asioista, jotka menisivät omalla painollaan kun niihin vain suhtauduttaisiin siten. Luonnollisesti, vaistonkin varassa, ilman että ajatellaan että nyt pitää tehdä noin ja näin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja kaalimaan vartija:
Alkuperäinen kirjoittaja Lilii lisänimetön:
Minusta tuo oli kaikin tavoin mieletön (sanan joka merkityksessä ) kirjoitus! Hieno ja järkyttävä. Itsekin olen täysimettänyt 6kk kaksi lastani ja kestovaipat oli käytössä aikansa jne. Silti ymmärrän naisen pointin, olen sittemmin miettinyt miten jaksoin ja mikä minut sai suorittamaan äitiyttä. Nyt jälkikäteen osaan ja uskallan sanoa, että osa asioista oli juuri suorittamista.

Kolahti tuo "Täydellisen äitiyden kultti."

No jos äitiys on suorittamista jos imettää pitkään tai kestoilee niin ehdottomasti kannattaa lopettaa imetys ja kestoilu. Samoin jos ei nauti kotona olemisesta niinkannattaisi harkita palaamista töihin... Mutta jos imetys tai kestoilu tai kotona olo ei tunnu uhraukselta niin mikä siitä oikein tekee peikon? Pitäisi olla uskallusta olla sellainen äiti (tai isä ) kuin oikeasti on. Vanhemmuus ei saisi olla kamalaa suorittamista ja just ja just rimanyli selviytymistä.

Ei se mulla silloin ollut suorittamista. Pidin sitä luonnollisena. Nyt jälkikäteen olen kokenut asiat toisin, ja tulkinnut toisin. En osaa selittää.

Jutun pointti olikin, että kaikkien pitäisi voida valita, mutta nyt yhteiskunta luo paineita tiettyyn suuntaan.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Emilyn:
En jaksanut lukea koko tekstiä. Ihmettelen vouhotusta "superäitiydestä". Mistä lähtien maailman luonnollisin asia, lähtien synnytyksestä ja jatkuen imettämiseen on ollut superäitiyttä ja suorittamista? Tai perhepeti? Mikä olisikaan ollut leppoisampaa, kuin nukkua vastasyntynyt kainalossa ja lykätä tissi öisin suuhun! Samoin vauvan pissattelu on ollut luonnollisen ja helpon tuntuista, kuten myös kestovaippojen käyttö. Ihmisten ja äitien ongelma on se, että luovat itselleen itse kehittelemiään ongelmia ja paineita asioista, jotka menisivät omalla painollaan kun niihin vain suhtauduttaisiin siten. Luonnollisesti, vaistonkin varassa, ilman että ajatellaan että nyt pitää tehdä noin ja näin.

Mitä mieltä olet tästä: "Badinterin mukaan nykyinen äitikultti valitettavasti vain lisää miesten poissaoloa."
 
Alkuperäinen kirjoittaja Lilii lisänimetön:
viattomasta vauvasta on tullut miehisen sorron paras liittolainen.

Nyyh!.

Voi viattomia lapsiraukoja!!

Voi La femme parat!!! ----> Olette niin nössöjä!!! Teitä viedään kuin c-kupin maittohinkkiä....

------------->>> nyyh <<<-------------.

Hesarikin näköjään sortuu toistamaan tallaista "journalistiiikkaa."
 
Alkuperäinen kirjoittaja kaalimaan vartija:
Alkuperäinen kirjoittaja Lilii lisänimetön:
Minusta tuo oli kaikin tavoin mieletön (sanan joka merkityksessä ) kirjoitus! Hieno ja järkyttävä. Itsekin olen täysimettänyt 6kk kaksi lastani ja kestovaipat oli käytössä aikansa jne. Silti ymmärrän naisen pointin, olen sittemmin miettinyt miten jaksoin ja mikä minut sai suorittamaan äitiyttä. Nyt jälkikäteen osaan ja uskallan sanoa, että osa asioista oli juuri suorittamista.

Kolahti tuo "Täydellisen äitiyden kultti."

No jos äitiys on suorittamista jos imettää pitkään tai kestoilee niin ehdottomasti kannattaa lopettaa imetys ja kestoilu. Samoin jos ei nauti kotona olemisesta niinkannattaisi harkita palaamista töihin... Mutta jos imetys tai kestoilu tai kotona olo ei tunnu uhraukselta niin mikä siitä oikein tekee peikon? Pitäisi olla uskallusta olla sellainen äiti (tai isä ) kuin oikeasti on. Vanhemmuus ei saisi olla kamalaa suorittamista ja just ja just rimanyli selviytymistä.

Käsitin tuon sillain, että äidit koittaa suoriutua, yhteiskunnan asettamien paineiden mukaisesti. Vaikka ne jutut ei tuntuisi omilta, vaan juurikin pakonomaisilta. Suoriutua yhteiskunnan paineidenmukaisesti, jotta olisi täydellinen äiti. Kuuleehan täälläkin, kuinka normista poikkeava äiti saa ryöpyt päälleen :D Oli kyse imetyksestä, kasvatuksesta, kestoista jne
 
Alkuperäinen kirjoittaja .:
Alkuperäinen kirjoittaja Lilii lisänimetön:
viattomasta vauvasta on tullut miehisen sorron paras liittolainen.

Nyyh!.

Voi viattomia lapsiraukoja!!

Voi La femme parat!!! ----> Olette niin nössöjä!!! Teitä viedään kuin c-kupin maittohinkkiä....

------------->>> nyyh <<<-------------.

Hesarikin näköjään sortuu toistamaan tallaista "journalistiiikkaa."

Pardon?
 
Alkuperäinen kirjoittaja Emilyn:
En jaksanut lukea koko tekstiä. Ihmettelen vouhotusta "superäitiydestä". Mistä lähtien maailman luonnollisin asia, lähtien synnytyksestä ja jatkuen imettämiseen on ollut superäitiyttä ja suorittamista? Tai perhepeti? Mikä olisikaan ollut leppoisampaa, kuin nukkua vastasyntynyt kainalossa ja lykätä tissi öisin suuhun! Samoin vauvan pissattelu on ollut luonnollisen ja helpon tuntuista, kuten myös kestovaippojen käyttö. Ihmisten ja äitien ongelma on se, että luovat itselleen itse kehittelemiään ongelmia ja paineita asioista, jotka menisivät omalla painollaan kun niihin vain suhtauduttaisiin siten. Luonnollisesti, vaistonkin varassa, ilman että ajatellaan että nyt pitää tehdä noin ja näin.

Hyvä!

Tässä tuli asiallisemmin ne ajatukset, mitä juttu minussakin herätti.
 
Alkuperäinen kirjoittaja kaalimaan vartija:
Alkuperäinen kirjoittaja Lilii lisänimetön:
Minusta tuo oli kaikin tavoin mieletön (sanan joka merkityksessä ) kirjoitus! Hieno ja järkyttävä. Itsekin olen täysimettänyt 6kk kaksi lastani ja kestovaipat oli käytössä aikansa jne. Silti ymmärrän naisen pointin, olen sittemmin miettinyt miten jaksoin ja mikä minut sai suorittamaan äitiyttä. Nyt jälkikäteen osaan ja uskallan sanoa, että osa asioista oli juuri suorittamista.

Kolahti tuo "Täydellisen äitiyden kultti."

No jos äitiys on suorittamista jos imettää pitkään tai kestoilee niin ehdottomasti kannattaa lopettaa imetys ja kestoilu. Samoin jos ei nauti kotona olemisesta niinkannattaisi harkita palaamista töihin... Mutta jos imetys tai kestoilu tai kotona olo ei tunnu uhraukselta niin mikä siitä oikein tekee peikon? Pitäisi olla uskallusta olla sellainen äiti (tai isä ) kuin oikeasti on. Vanhemmuus ei saisi olla kamalaa suorittamista ja just ja just rimanyli selviytymistä.

Samaa mieltä. Mielestäni lapsen/vauvan kanssa on ihan hyvä miettiä mikä on tälle parhaaksi (pitkä imetys, kotihoito jne) ja lähtökohtaisesti pyrkiä siihen. Ja muuten vinkkinä ettei sen kotona olevan vanhemman suinkaan tarvitse olla aina äiti. Jos sitten se alkaa tuntua raskaalta ja suorittamiselta niin onneksi on vaihtoehtoja.

Mutta jos nainen itse haluaa olla lapsensa kanssa kotona, imettää tätä ja vaikka käyttää niitä kestovaippoja, niin en näe kyllä järkeä ruveta joidenkin tilastojen valossa murtamaan äitimyyttejä ja viemään vauva hoitoon, jättämään imetys ja kestovaipat jne.

Joku nauttii äitiydestä eniten keskittymällä lapseen ja jättämällä työelämä ja sen paineet pidemäksi aikaa, toinen taas kaipaa pikemmin paluuta töihin ja omaa aikuisten aikaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Lilii lisänimetön:
Alkuperäinen kirjoittaja Emilyn:
En jaksanut lukea koko tekstiä. Ihmettelen vouhotusta "superäitiydestä". Mistä lähtien maailman luonnollisin asia, lähtien synnytyksestä ja jatkuen imettämiseen on ollut superäitiyttä ja suorittamista? Tai perhepeti? Mikä olisikaan ollut leppoisampaa, kuin nukkua vastasyntynyt kainalossa ja lykätä tissi öisin suuhun! Samoin vauvan pissattelu on ollut luonnollisen ja helpon tuntuista, kuten myös kestovaippojen käyttö. Ihmisten ja äitien ongelma on se, että luovat itselleen itse kehittelemiään ongelmia ja paineita asioista, jotka menisivät omalla painollaan kun niihin vain suhtauduttaisiin siten. Luonnollisesti, vaistonkin varassa, ilman että ajatellaan että nyt pitää tehdä noin ja näin.

Mitä mieltä olet tästä: "Badinterin mukaan nykyinen äitikultti valitettavasti vain lisää miesten poissaoloa."

"Äitikultti"? Miestä en ole pois sulkenut parisuhteesta imettämisistä ja perhepedeistä huolimatta. Se, että täyttää vauvan tarpeet luonnollisin tavoin, ei mitenkään pois sulje miestä perheestä. Onhan toki äitejä, jotka unohtavat miehen lapsen jälkeen mutta nähdäkseni se tapahtuu jos on tapahtuakseen, imettipä tai nukkui perhepedissä tai ei.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Lilii lisänimetön:
Ei se mulla silloin ollut suorittamista. Pidin sitä luonnollisena. Nyt jälkikäteen olen kokenut asiat toisin, ja tulkinnut toisin. En osaa selittää.

Jutun pointti olikin, että kaikkien pitäisi voida valita, mutta nyt yhteiskunta luo paineita tiettyyn suuntaan.

Se on totta että paineita luodaan.... Mua on painostettu paljon mm. menemään töihin, lopettamaan imetys, laittamaan lapsi omaan sänkyyn nukkumaan.... listaa voisi jatkaa loputtomiin. Pointti siis siinä, ettäpainostettu tekemään valintoja jotka eivät ole meidän valintoja. Ja sitä tarkoitin, että pitäisi olla rohkeutta tehdä valintoja jotka ovat sopivia itselle.

Muoks. näppis on rikki ja kirjoittelee välillä mitä sattuu..... :kieh:
 
Alkuperäinen kirjoittaja Emilyn:
"Äitikultti"? Miestä en ole pois sulkenut parisuhteesta imettämisistä ja perhepedeistä huolimatta. Se, että täyttää vauvan tarpeet luonnollisin tavoin, ei mitenkään pois sulje miestä perheestä. Onhan toki äitejä, jotka unohtavat miehen lapsen jälkeen mutta nähdäkseni se tapahtuu jos on tapahtuakseen, imettipä tai nukkui perhepedissä tai ei.

Oli kyse isyydestä. Ei parisuhteesta.

Ja paineita eivät luo äidit itse itselleen, vaan yhteiskunta. Kuten muissakin asioissa.
 
"On hyvä tehdä itse kotiruokaa purkkiruokien sijasta, käyttää kestovaippoja, imettää pitkään ja lapsentahtisesti. Sitten vielä päiväkotien johtajat suosittelevat, että yksivuotiaiden kanssa olisi paras olla kotona."

"Jos tyytyy keskinkertaisuuteen äitiydessä, on helpompi olla myös kumppani ja nainen."

Minusta kyllä hänen mainitsemansa ekoäitiys ei ole mikään hyvän tai täydellisen äidin kriteeri. Hyviä äitejä on erilaisia, mutta yllä mainitut seikat eivät äideistä täydellisiä tee.
 

Yhteistyössä