iltasanomista kopioitua..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja oho, aika iso budjetti..
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

oho, aika iso budjetti..

Vieras
Lapsiperheen juhannusbudjetti 115 euroa henkeä kohti

24.06.2010 Elina Mattila-Niemi.

Lapsiperheet arvostavat juhannuksessa muun muassa hyvien ruokien ja juomien nauttimista sekä yhdessäoloa ystävien ja läheisten kanssa. Rahaa keskikesän juhlaan käytetään jonkin verran muuta väestöä enemmän. Tiedot käyvät ilmi tällä viikolla julkistetusta Suomalaisen Työn Liiton juhannustutkimuksesta.

- Juhannus edustaa suomalaisille jonkinlaista ideaalia olotilaa, saa olla yhdessä ja levätä ja rentoutua, mutta myös puuhailla, sanoo liiton tutkimuspäällikkö Sami Tuurna.

Lapsiperheiden juhannuksenviettotavoissa näkyvät perinteikkäät ja rauhalliset valinnat, kuten maaseudulla tai kotona oleminen. Peräti yli puolet tunnustautuu juhannusihmisiksi. Kaikilla lapsiperheillä ei ole käytettävissä vapaa-ajan-asuntoa tai halua matkustaa sinne: muuhun väestöön verrattuna mökki ja sauna mainitaan juhannuksen yhteydessä jonkin verran harvemmin.

Ulkomaille suuntaa juhannuksena vain kolmisen prosenttia suomalaisista.

"Miksi juhannus on pakkomielle?"

Vauva-lehden keskustelupalstoilla on puhuttu kiivaasti juhannuksenvietosta. Osaa perheellisistä risoo juhannukseen liittyvä pakkokiva.

"Mä en kestä enää yhtään kysymystä 'mitä teette juhannuksena'. Me ollaan kotona ja se on meille ihan ok! Mikä ihme siinä on että kaikkien mielestä juhannuksena on pakko tehdä jotain, lähinnä mökkeillä tms. Ollaan ihan puhki vuoden työrupeamasta ja loma alkaa vasta heinäkuun puolella, minä en ainakaan jaksa lähteä mihinkään enkä tehdä mitään. Kaupungissa ja kotona on ihan hyvä olla", purkautuu eräs vanhempi.

"Siinä on yksi ylimääräinen vapaapäivä, ei ihmeempää, todellakaan ei kiinnosta lähteä ruuhkassa ajelemaan jonnekin mökille kökkimään hyttysten syötävänä. Kaupungit on parhaimmillaan juhannuksena", säestää toinen.

Vihamielinen tai välinpitämätön suhtautuminen juhannukseen ei aivan saa tukea tuoreesta juhannustutkimuksesta. Juhannus on suomalaisille yleensä mieluinen juhla, joka saa kouluarvosanan 7,92. Jopa 36 prosenttia suomalaisista antaa juhannukselle arvosanan 9 tai 10, kun vapun kohdalla näin tekee vain 15 prosenttia. Ainoastaan neljä prosenttia lapsiperheisiin kuuluvista ei haluaisi viettää juhannusta lainkaan.

Sukulaisjuhannuksen vaihtoehtoja ovat esimerkiksi leirintäalueiden, matkailumaatilojen, seurakuntien ja muiden tahojen järjestämät juhannusjuhlat. Vinkkejä on koottu muun muassa Rantapallo.fi-sivustolle.

"Juhannus on minulle painajainen"

Eräs äiti miettii, miten kieltäytyä mökkijuhannuksesta miehen sukulaisten parissa. Parina aiempana vuonna koko juhla on mennyt holtittomaksi alkoholin juomiseksi, mitä hän ei haluaisi lapsilleen näyttää.

"Ei ole kohtuullista esittää ehtoja, miten muut ihmiset saavat juhannustaan viettää! Mutta teidänhän ei ole mikään pakko mennä viettämään juhannusta sukulaisten luokse", toinen kirjoittaja ohjeistaa. "Mieluummin sitten vaikka kahden lapsen kanssa, jos ei muita vaihtoehtoja olisi."

"Lapsen kanssa kahdestaankin pystyy viettämään mukavan juhannuksen. Niin mekin todennäköisesti teemme juhannuksena, että vietetään koko perhe yhteistä aikaa, grillataan, saunotaan, ulkoillaan ym. Joskus sisar perheineen on tullut päiväksi kyläilemään. Tällainen juhannus on lapsille kiva, ja jos on hyvä ilma, ollaan autolla lähdetty uimarannalle päiväksi, kun omaa mökkiä ei ole", kolmas keskustelija kannustaa.
 

Yhteistyössä